20. 2. 2018

Cyklus Dějiny na 8 ukáže „osmičkové“ milníky republiky ve filmu

Připomínat 100. výročí Československa bude Masarykova univerzita (MU) od 27. února filmovými projekcemi. Právě v tento den startuje v Univerzitním kině Scala cyklus promítání a besed s názvem Dějiny na 8, v němž se v jarním a podzimním semestru představí snímky, které zobrazují významné milníky dějin republiky. Začíná se obnovenou premiérou dokumentu Věry Chytilové s názvem TGM Osvoboditel a besedou na téma Masaryk dnes.

Foto: www.wikipedia.org

Bezmála roční cyklus je rozdělený do dvou částí a kopíruje jarní a podzimní semestr. „V jarní části budeme sledovat události, které stály na počátku a na konci celého 100letého období, tedy vznik Československa, téma první republiky a pak zrod samostatné České republiky. Podzimní část se bude věnovat období komunismu a jeho centrálnímu bodu roku 1968,“ přiblížil Jiří Voráč, vedoucí pořádajícího Ústavu filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty MU.

Celý projekt se odehrává pod hlavičkou Studentského kina, iniciativy, díky níž sami vysokoškoláci vytvářejí program kina Scala. Jarní část cyklu Dějiny na 8 bude zahrnovat osm projekcí přímo ve Scale a jednu speciální ve vile Tugendhat. Sérii zahájí promítání archivního dokumentu TGM Osvoboditel, který roku 1990 natočila Věra Chytilová.

„Esejistický střihový snímek vznikl krátce po sametové revoluci, a symbolicky tak ukončil dlouhé období nacismu a komunismu, kdy bylo Masarykovo jméno zapovězeno. Kromě vzácných archivních záběrů ve filmu zaznívají také výpovědi Masarykových vnoučat,“ podotknul Voráč s tím, že vstup na první večer je zdarma.

Jako předfilm bude na prvním večeru uveden unikátní krátký dokument-anketa z roku 1968 Dějiny na 8, který dal celému cyklu název. Po projekci bude následovat beseda na téma Masaryk dnes, jíž se zúčastní současný rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a jeho předchůdce Petr Fiala.

Na dalších večerech se bude promítat například revizionistický snímek Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově, populární životopisný dokument Občan Havel nebo jeden z dílů televizní série České století, konkrétně díl o rozdělení Československa s názvem Ať si jdou. Diváci na něj půjdou přímo do vily Tugendhat, kde Václav Klaus a Vladimír Mečiar rozdělení státu vyjednali.
Jarní část cyklu potrvá do 24. dubna. Více informací a podrobný program najdou zájemci na webu www.dejinyna8.cz. Celá série filmů je součástí projektu Masarykovy univerzity Tři osudové roky financovaného ministerstvem školství v rámci programu pro připomínku státních výročí.

Stáhnout článek .pdf 294 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info