12. 12. 2022

Den, kdy se všechno obrátilo vzhůru nohama. Výstava fotografií přiblíží osudy válečných uprchlíků

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně zahájí ve středu 14. prosince výstavu Evgeniie Tokmakové, která svými portréty a záznamy výpovědí zachycuje příběhy čtyř žen a jednoho muže vyrovnávajících se s válkou na Ukrajině.

Jedna z fotografií připravované výstavy, jejíž vernisáž proběhne už tuto středu 14. prosince od 17 hodin.

První den války, když jsme se vzbudili a chystali do práce, hlásili, že na nás útočí ruská vojska. Vše mi došlo až večer. Dívali jsme se na zprávy, kde ukazovali mrtvého muže – civilistu. Jel na kole a po cestě do obchodu ho zabil šrapnel. Začínalo se mluvit o obětech, ostřelování, bylo to děsivé. To už jsme věděli, že si nemůžeme být jistí tím, co bude zítra. Vzpomínky čtyřiapadesátileté Zhanny i dalších ukrajinských uprchlíků mapuje nová výstava Den, kdy se všechno obrátilo vzhůru nohama. Zájemci si ji mohou prohlédnout v prostoru Čítárny a kavárny kaFFe na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.

Výstavu tvoří soubor fotografií Evgeniie Tokmakové, jíž se podařilo zachytit portréty i příběhy válečných uprchlíků. Je mezi nimi osmnáctiletá Vika z Kyjeva, čtyřiapadesátiletá Zhanna z města Čerkasy, devětadvacetiletá Lilya z Vasilkova, sedmnáctiletý Ilja z města Mykolajiv a sedmadvacetiletá Lena z Oděsy. Téma Tokmakova zpracovávala od 26. března do 20. června 2022. Účastnila se terapií s psycholožkou, která uprchlíkům pomocí řízených rozhovorů pomáhala negativní zážitky zpracovat. „Přišlo mi důležité šířit informace o tom, co se děje, protože jsem byla v kontaktu se svými bývalými spolužáky z Ruska a oni nebyli schopní ruskou agresi vůči Ukrajině přijmout. Válka není způsob, jak věci řešit. Lidé strádají a bez ohledu na touhu po právu, dobru či zlu je zabíjení špatné,“ uvedla Tokmakova. Dodala, že naslouchat příběhům lidí, kteří museli kvůli válce opustit své rodiny a domovy, bylo velmi emotivní. „Chtělo se mi často brečet spolu s nimi,“ dodala autorka snímků a studentka filozofické fakulty.

Evgeniia Tokmakova se narodila v roce 1999 v městě Krasnojarsk na Sibiři. V České republice žije od svých osmnácti let, kdy se rozhodla naučit česky. Po absolvování jazykového kurzu v Brně si podala přihlášku na vysokou školu. Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity absolvovala bakalářské studium oboru Hudební věda, nyní studuje Informační studia a knihovnictví. Domovem jí je už několik let Bulharsko, kde žije její matka. Ve své tvorbě Tokmakova upřednostňuje portrétní fotografii a kreativní přístupy, kdy má možnost poznat člověka důvěrněji. Při fotografování používá digitální fotoaparát, aktuálně ovšem zkouší i klasickou zrcadlovku a focení na kinofilm. K tématům, která zpracovala, patří například cyklus VENIce, zachycující atmosféru Benátek, nebo projekt What wolf to feed, v němž si pohrávala s myšlenkou duality svých emocí a citů.

Výstava Den, kdy se všechno obrátilo vzhůru nohama, kde fotografie doprovázejí také autentické výpovědi ukrajinských uprchlíků, potrvá do konce února 2023. Prostor Čítárny a kavárny KaFFe je otevřený všem zájemcům, vstup pro veřejnost je z ulice Arna Nováka 1.

Den, kdy se všechno obrátilo vzhůru nohama

(Úryvky z výpovědí čtyř žen a jednoho muže, kteří uprchli před válkou)

Vika / 18 let / Kyjev

Přišla do České republiky s maminkou a sestrou. S babičkou, která zůstala na Ukrajině, se dlouho nemohla spojit, protože vesnice byla okupovaná ruskou armádou.

„Měla jsem strach o budoucnost. Moje plány, studium i práce se zhroutily. Přišla jsem do jiné země s vědomím, že nemám kde bydlet, ale mám velkou rodinu. Chtěla jsem všechno získat zpátky, chtěla jsem studovat, pracovat, ale v České republice jsem neuměla jazyk a nikoho neznala. (...) Kontakt na babičku jsme ztratily a ukázalo se, že nemá spojení, světlo ani vodu. Spolu s dalšími vesničany dávala jídlo ruským vojákům, aby je pustili ven a nepostříleli děti. Vesnice byla zaminovaná.“

Zhanna / Čerkasy / 54 let

V České republice je od 21. března 2022, kdy přijela ke své dceři. Kvůli hrozícím náletům se ukrývala ve sklepě nebo v krytech. „Sirény jsme slýchávali od rána do večera, i v noci jsme se museli schovávat do krytů. (…) Je hrozné si uvědomit, že v 21. století se mohou dít takové věci. Měli byste za mír bojovat, protože mír je nutný nejen pro Ukrajinu, ale i pro celou Evropu.“

Lilya / 29 let / Vasilkov (Kyjevská oblast)

„Probudila jsem se a babička mi řekla, že naše letiště bombardovali. Nic jsem neslyšela, bylo to v noci. To jsem si ještě neuvědomovala, co se děje. Pak jsme ve frontě potkali muže, který říkal, že celou noc seděl se svým psem na střeše a bombardování našeho letiště sledoval.“

Ilja / 17 let / Mykolajiv

Ilja se přestěhoval do Bulharska, kam odešel hned po začátku války. „Odjel jsem autobusem a potkal dobrovolníky. Převáželi za poplatek lidi, kteří se chtěli přestěhovat na západ do Evropy. Využil jsem toho a odjel, ale bohužel jsem neměl dost peněz na to, aby se z Ukrajiny odstěhovala celá moje rodina. Maminka a prarodiče zůstali. (...) Ostřelovali civilní města i vojenskou infrastrukturu. Kamarádi mi vyprávěli, jak jim odletěly střechy.“

Lena / 27 let / Oděsa

„Hned po vypuknutí války jsem se přestěhovala do České republiky. Ve čtvrtek 24. února, kdy se vyhrotila situace v Mariupolu, jsem sledovala zprávy. Měla jsem pocit, že zemřeme, že nás zabijí. (…) Když jsem byla v České republice, přijela mě navštívit sestra s neteří. Mám také matku a další sestru, které zůstaly ve vesnici nedaleko moldavských hranic. Nemohu je všechny dostat ven. Je to strašný pocit bezmoci.“

Stáhnout článek .pdf 129 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info