12. 7. 2017

Do Brna se znovu sjedou milovníci češtiny. Letní škola se koná už 50 let

Milovníci češtiny z celého světa se v polovině července sjedou do Brna na jubilejní 50. Letní školu slovanských (bohemistických) studií. Akce pořádaná Kabinetem češtiny pro cizince Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (FF MU) bude slavnostně zahájena v pondělí 17. července v 9.30 a potrvá až do 12. srpna. Čtyři týdny intenzivní výuky, kombinované s volnočasovými aktivitami, mezi nimiž nechybí například filmový klub, kondiční cvičení, hodiny tance a zpěvu nebo autorská čtení, letos absolvuje přes 135 studentů z 38 zemí.

Účastníky letní školy jsou stipendisté ministerstva školství, Kabinetu češtiny pro cizince FF MU a také zájemci, kteří si pobyt hradí sami. „Je to velmi různorodá skupina lidí s odlišnou úrovní znalostí češtiny. Například účastníci z Jižní Koreje se u nás i po dvou letech studia ve své zemi řadí do začátečnické skupiny, nemají totiž tolik příležitostí jazyk cvičit. Pobyt v Brně je ale ohromně posune,“ uvedla Eva Rusínová, vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince FF MU a ředitelka letní školy.

Větší podíl účastníků tvoří stipendisté ministerstva školství, kteří se o místo na letní škole ucházejí prostřednictvím svých vzdělávacích organizací a českých velvyslanectví v daných zemích. Jejich šance místo získat je různá, většinou se jim to podaří jen jednou. Například v Srbsku proto vyhlašují překladatelskou soutěž a na letní školu jezdí její vítězové.

V letošním roce bude mezi účastníky asi 15 procent těch, kteří do Brna přijíždějí už poněkolikáté, většinou pak jako samoplátci. Kolik lidí na letní školu za 50letou historii dorazilo, už dnes není možné spočítat. Data z některých ročníků se nedochovala. „V začátcích měla letní škola kolem 20 studentů. Vrchol návštěvnosti s až 190 studenty jsme zaznamenali po sametové revoluci. Účastníky lákala hlavně osobnost prezidenta Havla, jehož si v zahraničí velice vážili,“ sdělila Rusínová.

Také letos čeká studenty od pondělí do soboty pět hodin výuky denně a k tomu řada exkurzí na zajímavá místa. Podívají se například do Moravského krasu, poslechnou si varhanní koncert ve Křtinách, uvidí Rožnov pod Radhoštěm, Beskydy, Telč, dalešický pivovar, slavné brněnské vily nebo navštíví mezi turisty tolik žádanou Prahu. Oslavy 50. ročníku pak završí setkání bohemistů-lektorů a učitelů českého jazyka na zahraničních univerzitách, které se uskuteční od 6. do 9. srpna 2017.