2. 9. 2022

Dobrovolnické centrum Masarykovy univerzity MUNI POMÁHÁ získalo od Evropské asociace pro mezinárodní vzdělávání EAIE cenu za vynikající přístup v oblasti internacionalizace

Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ získalo během své dvouapůlleté existence už druhé významné evropské ocenění. Po Ceně evropského občana za rok 2021, o které rozhodují např. poslanci Evropského parlamentu, obdrží dobrovolníci z Masarykovy univerzity 13. září v Barceloně také Cenu za internacionalizaci 2022 od Evropské asociace pro mezinárodní vzdělávání.

Dobrovolníci z MUNI POMÁHÁ během své pomoci ukrajinským uprchlíkům. Za své aktivity obdrží od Evropské asociace pro mezinárodní vzdělávání EAIE cenu za vynikající přístup v oblasti internacionalizace.

Masarykova univerzita zřídila dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ v březnu před dvěma lety v reakci na bezprecedentní hrozbu v podobě pandemie nového typu koronaviru způsobujícího onemocnění Covid-19. Následná ruská agrese na Ukrajině doprovázená miliony uprchlíků jen podtrhla význam tohoto pilíře společenské role Masarykovy univerzity, který aktuálně disponuje 5 500 zaregistrovanými dobrovolníky připravených pomáhat.

„Mám radost, že i v současných dobách přichází dobré zprávy. Je až neuvěřitelné, jaké věci se nám povedly v časech covidu a války, která zabíjí nevinné jen kousek od nás. Za poslední rok jsme poskočili ve světovém žebříčku univerzit ARWU o dvě stě míst a poprvé v dějinách tak patříme mezi 500 nejlepších univerzit na světě. Podařilo se nám získat prestižní mezinárodní granty a naše dobrovolnická činnost sklízí ohlas i v celoevropském měřítku. To, co dokázali svým nasazením lidé z MUNI POMÁHÁ za pouhé dva roky činnosti, je obdivuhodné. Za to jim všem patří můj velký dík,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš na adresu oceněných, kteří během pandemie koordinovali dobrovolnickou práci v nemocnicích, na krizových linkách a v domovech důchodců, ale zaměřovali se také na každodenní potřeby, jako je hlídání dětí zdravotníků, pomoc lidem s nákupy, rozvoz léků a roušek.

Když začala v únoru invaze ruských vojenských sil na Ukrajinu, přeorientovali se dobrovolníci z Masarykovy univerzity, kteří mají zkušenosti také s pomocí po řádění tornáda na jižní Moravě, na pomoc ukrajinským uprchlíkům. MUNI POMÁHÁ ve spolupráci s jednotlivými fakultami a dalšími pracovišti zprostředkovalo např. materiální, finanční, tlumočnickou, překladatelskou a psychologickou pomoc, zřídilo krizovou linku a dodnes poskytuje informace o volných pracovních místech a stipendiích pro ukrajinské studenty, organizuje doučování dětí a se začátkem nového školního roku je připraveno posílit v základních školách personál k ukrajinským dětem.

„Globální pandemie Covidu odstartovala naprosto unikátní aktivitu, která se přetavila v budoucí pomoc Ukrajině. A tato cena je důkazem obrovského dopadu naší činnosti do mezinárodní komunity, neboť je udělována pouze vysokoškolským institucím, které prokázaly vynikající výsledky v této oblasti a úspěšně realizovaly strategie a aktivity v oblasti internacionalizace,“ dodává prorektor pro internacionalizaci MU Břetislav Dančák.

Na Masarykově univerzitě našlo v posledních měsících bezpečné útočiště a práci téměř devadesát ukrajinských akademiků, kteří byli nuceni opustit svůj domov. Byla poskytnuta stipendia stávajícím ukrajinským studentům a ke studiu bylo přijato takřka dalších 500 uchazečů ze země, která se stala terčem ruské agrese. V srpnu byla navíc Masarykova univerzita jediným místem v České republice, kde mohli mladí lidé z Ukrajiny absolvovat přijímací zkoušky na vysoké školy ve své zemi. Zúčastnilo se jich celkem 1 500 uprchlíků.