22. 11. 2018

Erasmus slaví 20 let v Česku. Do zahraničí s ním vyjelo 13 tisíc studentů MUNI

Česká republika letos slaví 20 let od doby, kdy se zapojila do mezinárodního vzdělávacího programu Evropské unie Erasmus+. Za tyto dvě dekády přijelo jen na Masarykovu univerzitu (MUNI) studovat téměř šest a půl tisíce zahraničních studentů a skoro 13 tisíc studentů z ní odjelo do ciziny za studiem nebo na stáž. K oslavám, které se odehrávají po celé republice, se připojuje i Masarykova univerzita, která spolu s Mendelovou univerzitou a VUT připravuje na úterý 27. listopadu narozeninovou oslavu Erasmu v hudebním klubu Flédě.

Během dvaceti let členství v programu Erasmus navázala Masarykova univerzita stovky partnerství s univerzitami v Evropě i po celém světě a otevřela výuku cizincům. Díky tomu se změnilo nejenom univerzitní prostředí, ale také Brno samotné. Na úplném začátku, v akademickém roce 1998/1999, když Brno nebylo v zahraničí ještě tolik známé, přijelo na MUNI studovat pouze dvacet zahraničních studentů – jen vloni to bylo 850. Nejčastěji přijíždějí z Polska, Španělska či Německa.

Mnohonásobně se nezvýšil jen počet přijíždějících studentů, ale také těch vyjíždějících. Před 20 lety zamířilo na studijní pobyt do zahraničí přes Erasmus přesně 102 studentů Masarykovy univerzity, vloni už to bylo 1469. Ze začátku studenti nejčastěji jezdili do Německa, Rakouska a do severských zemí, později také na španělské a portugalské univerzity, které postupně přibývaly v nabídce. Dnes jsou mezi nejpopulárnějšími destinacemi také Francie, Velká Británie a Itálie. Nejvíc je o zahraniční pobyty zájem mezi studenty fakulty sociálních studií, filozofické a ekonomicko-správní fakulty.

Mezinárodní narozeninová oslava, kterou spolu organizují tři brněnské vysoké školy: MUNI, Mendelu a VUT, začne v úterý 27. listopadu v 18 hodin soutěžním pub quizem v angličtině. V průběhu večera si studenti také mohou vyzkoušet cestování pomocí virtuální reality v počítačových hrách a ve 21 hodin na pódium nastoupí pop-punková kapela May 24th, na kterou naváže swingová kapela Voilá. Po půlnoci bude hrát elektroswing DJ Papa Django spolu se saxofonistou Tomášem Průšou.

Program Evropské unie Erasmus vznikl před 31 lety v roce 1987, Česká republika se do nějzapojila o jedenáct let později. Díky zahraničním pobytům se čeští studenti zdokonalují v cizích jazycích a také získávají srovnání, jak se žije, studuje a bádá v jiném prostředí. Z průzkumů Evropské unie navíc vyplývá, že zaměstnavatelé na zahraniční zkušenost slyší, takže jde pro budoucí absolventy o cenný bod v životopisu a konkurenční výhodu na trhu práce.