12. 10. 2017

Masarykova univerzita otevřela laboratoře pro ekonomické experimenty

Dvě nové laboratoře pro ekonomické experimenty a simulace dnes otevřela Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity (ESF). Experimentální ekonomie slouží k ověření či doplnění poznatků ekonomické teorie a umožňuje také testovat možné podoby veřejné politiky. Vybudování a vybavení nových laboratoří stálo přibližně 12 milionů korun.

Laboratoře jsou určené pro 20 respektive 24 účastníků experimentu. Místnosti musí splňovat určité podmínky. Každý účastník experimentu má svůj oddělený prostor a zároveň musí být možné jeho chování monitorovat. „Aby laboratoře tato kritéria naplnily a současně bylo možné v nich vést běžnou výuku, jsou vybaveny stahovatelnými přepážkami mezi jednotlivými místy v učebně, což patří mezi unikátní vybavení v rámci Evropy,“ uvedl vedoucí oddělení pro strategii a projektovou podporu ESF David Póč.

„Na fakultě rozvíjíme experimentální ekonomii již několik let, kromě ověřování či doplňování poznatků ekonomické teorie bývá v současné době východiskem i pro aplikaci metody tzv. Nudging (pošťuchování), která spočívá v jemném ovlivňování chování lidí v reálných situacích, například při placení daní,“ uvedl Jiří Špalek, ředitel Laboratoře experimentální ekonomie.

Daňovou problematikou se budou zabývat také odborníci z ESF, kteří aktuálně řeší projekt zkoumající dodržování daňové morálky. V experimentech budou na účastnících sledovat účinnost kontrolních mechanismů při odvádění daní z příjmu. Chystají také výzkum zaměřený na transparentnost lobbování a jeho vliv na posilování demokracie.

„V připravených modelových situacích bude část účastníků experimentu představovat politiky, kteří se rozhodují o variantách, jež mohou být ovlivněny zájmovými skupinami. Druhá část účastníků pak bude v roli občanů, kteří budou rozhodování politika posuzovat,“ přiblížil podobu chystaného experimentu jeden z výzkumníků Miloš Fišar.

Vybudování laboratoří bylo součástí projektu s názvem Strategické investice Masarykovy univerzity do vzdělávání SIMU+, který je financován z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Stáhnout fotky .zip 42 918 kB
Stáhnout video 404