31. 3. 2023

Evropský projekt CONCORDIA přináší 21 nových výsledků pro posílení kyberbezpečnosti

Více než dvacítka výstupů, přes 300 odborných publikací i rozsáhlý systém, který propojuje výzkum, průmysl, start-upy a veřejné instituce. To vše jsou výsledky rozsáhlého evropského projektu Concordia, na němž spolupracovalo 56 institucí z 21 zemí.

Čtyřletý projekt s rozpočtem 16 milionů EUR (cca 400 milionů Kč) z evropských fondů a dalších 7 milionů EUR (cca 190 milionů Kč) z průmyslu se věnoval širokému spektru témat, včetně kybernetických útoků na kritickou infrastrukturu, informační bezpečnosti a ochrany dat, certifikace a rozvoje kompetencí.

„Četné hrozby, jako je pandemie, válka na Ukrajině a klimatické a energetické krize, zdůraznily rostoucí význam budování bezpečné, odolné a digitálně suverénní Evropy. CONCORDIA plně dosáhla svého cíle a vybudovala základy právě takového systému, který je zároveň inovativní a otevřený. Výsledky projektu CONCORDIA poskytnou cenné vstupy nejen Evropskému centru kybernetické bezpečnosti a síti národních center kybernetické bezpečnosti, a tím i celé evropské kyberbezpečnostní komunitě, ale také posílí a urychlí výzkum a zejména inovace,“ uvedla koordinátorka projektu profesorka Gabi Dreová z Univerzity ozbrojených sil v Mnichově.

Projekt CONCORDIA přináší 21 nových výsledků, které pomohou čelit rapidně rostoucímu počtu komplexních kyberútoků. Jsou rozděleny do šesti hlavních kategorií: politika, technologické nástroje, vzdělávání, pilotní technologie, certifikace a výzkum. Všechny výsledky jsou nyní k dispozici široké veřejnosti na webových stránkách projektu.

Jedním z výstupů projektu je takzvaná roadmapa – sada doporučení pro kyberbezpečnost v Evropě, která propojuje výzkum a inovace, vzdělání, ekonomiku a investice, právo a certifikace a standardizace. Doposud se totiž zájem v kyberbezpečnosti soustřeďoval zejména na technologické aspekty. Nový strategický dokument proto popisuje devět dimenzí, které kyberbezpečnost ovlivňují, a zároveň ukazuje, na co je třeba se v nich aktuálně zaměřit. Pro kontinuální získávání zpětné vazby od kyberbezpečnostní komunity byla vytvořena CONCORDIA Monitoring Board.

Mezi další nástroje patří například KYPO Cyber Range Platform, kterou vyvinula Masarykova univerzita a díky projektu byla v roce 2020 vydána jako open-source. „Věříme, že KYPO Cyber Range Platform je významným příspěvkem kyberbezpečnostní komunitě. Open-source kybernetická platforma zpřístupňuje praktické vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti univerzitám a organizacím v Evropě i po celém světě, a pomáhá tak snížit obrovský nedostatek expertů na kyberbezpečnost,“ uvedl Jakub Čegan z Masarykovy univerzity. KYPO Cyber Range Platform získala v roce 2021 evropskou cenu EC Innovation Radar v kategorii disruptivní technologie.

Projekt CONCORDIA (Cyber security cOmpeteNCe fOr Research anD Innovation) – propojuje technické a společenské vědy. Spolupracuje na něm 56 institucí z celé EU, mezi nimi univerzity, výzkumná centra, soukromé společnosti a veřejné instituce ze 17 členských států EU, Švýcarska, Norska, Izraele a Velké Británie. Koordinuje jej Univerzita ozbrojených sil Mnichov, Českou republiku v něm reprezentuje Masarykova univerzita. Částkou cca 400 milionů korun (16 milionů eur) jej financuje Evropská unie. Projekt začal 1. ledna 2019 a skončil 31. března 2023.

Projekt CONCORDIA obdržel finanční prostředky z programu pro výzkum a inovace EU Horizon 2020 na základě smlouvy o dotaci č. 830927.