28. 12. 2017

Do Antarktidy míří rekordní expedice, bude v ní polovina žen

Rekordní výprava zamíří letos na vědeckou základnu Masarykovy univerzity (MU) do Antarktidy. Expedice bude mít 19 členů, z toho bude devět žen. Historicky nejvyšší je také počet doktorandů, kterých pojede sedm. Na stanici Johanna Gregora Mendela by také měli strávit delší čas, než obvykle. Dorazit by na ni měli okolo 12. ledna a návrat je plánován na konec března.

Stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. 

Na stanici, která je umístěná na ostrově Jamese Rosse v blízkosti Antarktického poloostrova, budou odborníci pokračovat ve výzkumech z předchozích let, zaměří se ale na nová prostředí a organismy. „Například mikrobiologové se budou kromě bakterií soustředit také na výzkum hub. Algologové se zase zaměří na výzkum rozsivek, což jsou jednobuněčné organismy hojné v půdě a na smáčených stěnách,“ přiblížil výzkumné záměry vedoucí antarktického projektu Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty MU. Pokračovat bude dlouhodobé sledování změn místních ledovců, měření vlastností permafrostu a jeho rozmrzající vrstvy nebo testování simulovaných dopadů změny klimatu na nižší rostliny.

Kromě vědecké práce budou mít odborníci nově na starosti i testování výrobků, které by rády získaly novou ochrannou známku Testováno v Antarktidě, kterou uděluje Centrum pro transfer technologií MU. „Pro tuto sezonu máme tři pilotní projekty, jde o produkty dvou výrobců obuvi a jednoho výrobce termoprádla,“ řekl vedoucí expedice Pavel Kapler. Doplnil, že stanice by se měla také rozšířit o další kontejner, který poslouží jako dílna a garáž pro čtyřkolky, které vědci využívají pro dopravu přístrojů a vybavení do vzdálenějších koutů ostrova.

Ve výpravě budou letos odborníci z Masarykovy univerzity a z Univerzity Karlovy a také dvě vědkyně z Istanbul Technical University.

 

Členy vědecké výpravy Antarktida 2017-18 jsou:

Pavel Kapler – vedoucí expedice, správce stanice, MU

Miloš Barták – vědecký koordinátor expedice, rostlinný fyziolog, MU

František Fornůsek – lékař expedice, MU

Peter Váczi – rostlinný fyziolog, MU

Jakub Ondruch – hydrolog, MU

Michaela Kňažková – geomorfoložka, MU

Klára Ambrožová – klimatoložka, MU

Jan Kavan – hydrolog a glaciolog, MU

Filip Hrbáček – geomorfolog, MU

Lenka Ondráčková – fluviální geomorfolžka, MU

Barbora Chattová – algoložka, MU

Michaela Marečková – rostlinná fyzioložka, MU

Monika Laichmanová – mikrobioložka, MU

Zbyněk Engel – glaciolog, UK

Jana Smolíková – glacioložka, UK

Şafak Altunkaynak – geochemička, Univerzita Istanbul

Ayşe Zeynep Çalişkanoğlu – geochemička, Univerzita Istanbul

Jiří Strnad – technik společnosti Czechoslovak Ocean Shipping

František Vorel – technik společnosti Czechoslovak Ocean Shipping

 


Česká vědecká stanice J. G. Mendela, jejímž vlastníkem a provozovatelem je Masarykova univerzita, byla dostavěna 4. března 2006, slavnostně byla otevřena a předána vědcům do užívání dne 22. února 2007. Projekt výzkumné stanice vznikl v roce 1999 na půdě Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty MU. Náklady na její vybudování činily přibližně 60 milionů korun. Odborníkům z Masarykovy univerzity, ale i z dalších českých a zahraničních institucí, má sloužit příštích 20 až 30 let. Vybudováním této unikátní výzkumné infrastruktury se Česká republika zařadila mezi 30 států světa, jejichž vědecké stanice se podílejí na výzkumu ledového kontinentu.

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info