1. 5. 2017

Historici umění už pěšky ušli 1012 kilometrů a startují sbírku na knihu

Výprava studentů dějin umění Masarykovy univerzity, která se na začátku března vydala na pěší pouť po středověkých památkách Švýcarska a Francie, má za sebou 1012 kilometrů pěší chůze a třítýdenní pobyt v opatství v Conques na jihu Francie, kde se odehrál týdenní workshop za účasti předních světových odborníků na středověk.

Jejich přednášky jsou zdarma dostupné na internetu a o pouti také postupně vznikají krátkometrážní dokumentární filmy zaměřené na nejrůznější aspekty pouti a poutnictví. Účastníci této výpravy navíc chtějí vytvořit mimořádnou závěrečnou publikaci. Aby mohla vyjít, spouští zítra, v úterý 2. května, crowdfundingovou kampaň na serveru Indiegogo.com.

Z vědeckého pohledu je projekt s názvem Stěhovaví historici umění ojedinělým experimentem, díky kterému se studenti bezprostředně setkávají se středověkými památkami a nahlížejí na ně „jinak“. „K největším úspěchům našeho projektu doposud patří exkluzivní setkání s nejstarší křesťanskou sochou sv. Fides z 9. století, a to mimo její muzejní kontext, což nám umožnilo prožít shledání s tímto uměleckým dílem doslova tváří v tvář,“ sdělil na dálku vedoucí výpravy Ivan Foletti.

Kromě zájmu badatelů a médií je celý projekt provázen výjimečnou štědrostí lidí, které studenti na své cestě potkávají. „Přicházíme tak do kontaktu s prostředím Francie, kde je běžné přijmout dvanáct poutníků, nasytit je a poskytnout jim přístřeší. Média nám v posledních týdnech prezentovala Francii zachvácenou agresivní předvolební kampaní. My se však setkáváme především s neuvěřitelnou vlnou solidarity,“ zdůraznil Foletti.

Projekt Stěhovaví historici umění je pedagogickým a vědeckým experimentem, který má podobu čtyřměsíční poutě. Ta zahrne celkem 1500 kilometrů pěší cesty napříč Francií a Švýcarskem, z Lausanne do Mont Saint-Michel. Pod vedením Ivana Folettiho, docenta na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a odborného asistenta na univerzitě v Lausanne, si tento projekt klade za cíl zkoumat středověké dědictví Francie a Švýcarska z úhlu pohledu, který běžné vysokoškolské studium neposkytuje.

Jedenáct studentů při své výpravě následuje středověké poutnické cesty, přičemž se postupně zastavují ve třech významných centrech klášterní kultury: Sainte-Foy v Conques, Saint-Benoît-sur-Loire a Mont-Saint-Michel v Normandii. Během těchto zastavení jim v klášterech přednášejí význační odborníci na středověk, jako je Hans Belting, Cynthia Hahn, Éric Palazzo, Cécile Voyer nebo Michele Bacci.