
Historikové Masarykovy univerzity v nové knize demytizují osmičková výročí
Přesně deset dní před 100. výročí založení Československa představí badatelé Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity svoji novou knihu s názvem Osmičky: Osudová výročí českých a československých dějin končících na jednu číslici. Kolektiv deseti autorů chce jejím prostřednictvím upozornit na opravdu výrazné momenty zdejších dějin, aniž by je přitom zveličovali, jak se podle jejich mínění často děje.

Letopočtům s číslicí osm na konci bývá v českém kontextu často přikládána výjimečná důležitost, někdy jsou pokládány až za mytické. „Většina z oněch velkých dat byla ale součástí mnohem rozsáhlejších politických či náboženských procesů, které Evropu v posledním tisíciletí postihovaly, a lze tak jen stěží hovořit o nějaké mimořádné osudovosti. Z tohoto pohledu je většina oněch „osmiček“ náhodných, rozumějme, stalo se něco, co se vlastně stát muselo,“ řekl Libor Jan, vedoucí Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a také vedoucí autorského týmu.
Spolu se svými kolegy se Jan v knize neobrací jen k moderním osmičkovým výročím, ale jdou daleko hlouběji do minulosti. Začínají rokem 1158, kdy byl korunován kníže Vladislav II., který dostal jako druhý Přemyslovec královskou hodnost. Pokračují rokem 1278 a smrtí Přemysla Otakara II., tehdy nejmocnějšího středoevropského panovníka. Následují léta 1348 a 1378 navázaná na osobnost Karla IV, rok 1458 věnovaný sjednotiteli tehdejšího území Jiřímu z Poděbrad a rok 1618 spjatý s pražskou defenestrací a českým povstáním jako počátkem evropské krize. Orientace na starší dějiny ale neznamená, že se vědci nevěnují těm novějším. Pokračují proto rozborem událostí z let 1848, 1918, 1938, 1948 a 1968.
Autoři publikace připouští, že jde o milníky, a proto se je snaží populární formou přiblížit a uvažovat nad nimi z dnešního pohledu. „Interpretace těchto událostí tvoří pevnou součást našeho národního vědomí. V minulých dobách se ale mnohé z nich více či méně mytizovaly nebo různými způsoby politicky využívaly. My jsme se je snažili hodnotit bez těchto mytizací a manipulací,“ dodal historik.
Kniha vychází v Nakladatelství Lidové noviny. Veřejně se bude poprvé prezentovat ve čtvrtek 18. října v Dietrichsteinském paláci, Zelný trh 8, a to od 17 hodin.
Stáhnout článek | .pdf 267 kB |
---|---|
Stáhnout fotky | .jpg 1 347 kB |
Kontakty
-
-
prof. Mgr. Libor Jan, Ph.D.
telefon: 549 49 3615 e‑mail: