12. 6. 2023

Jak se píše a čte na filozofické fakultě? Své knihy představí Miloš Štědroň, Petr Váša i Adéla Elbel

Nový cyklus autorských večerů s literáty, básníky, akademiky i začínajícími autory nazvaný S knihou na kaFFe aneb Jak se píše a čte na filozofické fakultě otevře 14. června od 17 hodin program věnovaný brněnskému publicistovi Františku Schildbergerovi.

Sedmdesátiletý básník a publicista František Schildberger přečte úryvky ze svých knih Meziřádky a Podoby české literární reportáže. Deníkově uspořádaný soubor glos, zamyšlení, komentářů a fejetonů Meziřádky je autorovým svědectvím o kovidovém roce 2021. Je to soubor v mnohém provokativní, ať už se dotýká otázek spojených s vírou či politickými idejemi, ale všudypřítomným tématem je intenzivní radost ze života, navzdory všemu a všem, kdo tuto radost kazí. Druhá ze zmíněných publikací je odbornou monografií, v níž Schildberger mapuje žánr české reportáže, zaměřuje se na významné osobnosti a události. „Propátrává dějiny novodobého českého písemnictví a zkoumá, co lze označit za reportáž a co už ne. Někdy jej při tom jeho úvahy od vytčeného tématu zavedou až příliš daleko, systematické dějiny české reportáže tedy stále ještě zbývá napsat, ale tato kniha k tomu dodává cenné podněty,“ napsal o knize publicista Jan Lukavec. Autorské čtení Františka Schildbergera začne 14. června v 17 hodin.

Cyklus autorských čtení pokračuje podzimním programem 26. září, kdy do Čítárny zavítají Tereza HorákováVeronika Řezníčková a spolu s historikem umění Jiřím Kroupou pohovoří o knize Zadání, umělecká úloha a funkce v architektuře a ve výtvarném umění. Autorky si v knize kladou například následující otázky: Jaký je význam pojmů zadání, umělecká úloha a funkce? Jak je můžeme chápat a zkoumat v architektuře či ve výtvarném umění? A jsou tyto pojmy stále ještě aktuální? „Publikace na jednotlivých příkladech stavebních a uměleckých zakázek poukazuje nejen na proměny vztahu mezi objednavateli a architekty či umělci, ale i na způsob, jakým se tito tvůrci s předkládaným zadáním vypořádávali a co všechno mohlo výslednou podobu díla ovlivňovat,“ upřesnila Horáková.

Program pokračuje 10. října setkáním s Danušou Čižmíkovou, autorkou knihy Hledání identit v moderní libanonské ženské próze. Čižmíková se zabývá tvorbou žen v kontextu libanonské občanské války. Rozebírá díla dvou z nejvýraznějších představitelek válečného románu v Libanonu, jejichž hlavními protagonistkami jsou ženy. V úterý 24. října pak Čítárnu navštíví básník, prozaik, hudebník, výtvarník a performer Petr Váša. Přiveze s sebou novinku určenou dětem a zvídavým dospělým Rajčaťáci a Banáni. „Bude to autorské čtení, deklamování i prozpěvování z knihy. Čtení se může přelévat v přednášku o filozofii a dílnách fyzického básnictví. Nebo ve workshop pro začátečníky i pokročilé jakéhokoliv věku. Nebo v rozmáchlejší vystoupení fyzického básnictví věnované především ,dětským‘ tématům,“ přiblížil pojetí programu Váša, tvůrce konceptu fyzického básnictví, v němž se prolíná poezie, hudba, tanec a dramatické umění.

Na témata spjatá s hudbou a Leošem Janáčkem se zaměří Miloš ŠtědroňJiřím Hanušem. Divákům představí knihu rozhovorů, v níž diskutují o interpretaci Janáčkova díla i o tom, že kdysi regionální „janáčkování“ se za posledních pět desetiletí stalo fenoménem evropského i celosvětového rozsahu. V knize Mé celoživotní janáčkování – Hovory nejen o hudbě Štědroň vzpomíná například na uvedení Příhod Lišky Bystroušky u příležitosti otevření Janáčkova divadla v Brně v říjnu roku 1965. „V hledišti přede mnou seděla Janáčkova hospodyně Marie Stejskalová a měla na sobě velký klobouk. V momentě, kdy na jevišti místo lesa uviděla kovové tyče, vykřikla: Kde je ten les, hajzlové, náš milostpán by vám ukázal!‘“ A právě toto zvolání vetklo název i jedné z kapitol.

Adéla Elbel a její muž Michal Rožek přečtou úryvky z jejich knihy Santiago, má lásko. Téměř třísetstránkový svazek o cestě, vztazích a životních zkouškách vyšel začátkem letošního roku a zachycuje pouť do španělského Santiaga. „Oba jsme věřili, že se cestou ukáže, jestli naše láska nenese na zádech břemena minulosti a má dost pevné kořeny. Co řeší na pouti muž a co žena? Jak rozdílní jsme? A kde čeká naděje, že můžeme vždycky začít znovu? O tom všem v knize vyprávíme,“ uvedla stand-up komička, která na filozofické fakultě v Brně vystudovala obor nizozemský jazyk a literatura.

Cyklus autorských čtení hostí Čítárna / kavárna kaFFe na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v ulici Arna Nováka 1, vstup je volný.

Program:

14. června, 17 hodin

František Schildberger: Meziřádky a Podoby české literární reportáž

26. září, 18 hodin

Tereza Horáková, Veronika Řezníčková, Jiří Kroupa: Zadání, umělecká úloha a funkce v architektuře a ve výtvarném umění

10. října, 18 hodin

Danuša Čižmíková: Hledání identit v moderní libanonské ženské próze

24. října, 17 hodin

Petr Váša: Rajčaťáci a Banáni

Připravujeme:

Miloš Štědroň, Jiří Hanuš: Mé celoživotní janáčkování – Hovory nejen o hudbě

Adéla Elbel, Michal Rožek: Santiago, má lásko

Tereza Matoušková: Pláč němého boha

Stáhnout článek .pdf 109 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info