10. 12. 2021

Lékařská fakulta MU odstartovala historicky první benefiční online aukci výtvarných děl studentů a absolventů

Cit pro umění i uvědomění si pokory vůči pomíjivosti lidského bytí spojili na Lékařské fakultě MU Spolek mediků LF MU, brněnská pobočka IFMSA, sdružení zahraničních studentů MIMSA a Oddělením pro komunikaci a vnější vztahy a uspořádali výtvarnou soutěž da MEDici pro všechny studenty i absolventy fakulty. Nyní chtějí všech 49 dodaných děl vydražit v online aukci na podporu vybudování Památníku dárcům těl. Ten vznikne na Ústředním hřbitově v Brně na počest těm, kteří se rozhodli věnovat své tělo na vědecké a výukové účely.

Aukce obrazů jako závěrečná fáze výtvarné soutěže s názvem da MEDici završí nyní v adventním čase spojení talentu i úsilí studentů, absolventů, českých i zahraničních, z oborů bakalářských i magisterských z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Dražba všech 49 děl od 38 výtvarníků probíhá na Facebooku ve fotogalerii prostřednictvím příhozů v komentářích u jednotlivých děl.

Pro potěchu očí uživatelů i návštěvníků Univerzitního kampusu Bohunice byla díla slavnostně představena na vernisáži 14. října 2021, která se uskutečnila společně se zahájením nového akademického roku a bylo odstartováno také hlasování o nejúspěšnější díla. Obrazy byly ke shlédnutí až do 6. prosince a stále jsou dostupné online na webu soutěže včetně podmínek online dražby. Nyní z vítězných 13 prací probíhá výroba nástěnného kalendáře pro rok 2022.

Vůbec první výtvarná výstava na půdě Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vznikla díky zájmu fakulty o mimoškolní aktivity svých studentů i absolventů, kteří často na sociálních sítích uveřejňují díla, prostřednictvím nichž si upevňují vztah k medicíně obecně, ke svému studiu na LF MU, ale také relaxují. Spojením tohoto druhu umění a myšlenky podpořit konkrétní veřejnou sbírku vznikla soutěž, která měla alespoň trochu odvést pozornost od každodenního stresu, starostí, učení.

Smyslem samotné aukce obrazů je poděkování nadaným umělcům, ale především těm, kteří se rozhodli věnovat své tělo pro vědecké a výukové účely. Vybrané finanční prostředky jak z aukce, tak již běžící veřejné sbírky vypsané Spolkem mediků budou využity na vybudování Památníku dárcům těl. Ten vznikne na Ústředním hřbitově v Brně jako důstojné místo a symbol díků všem dárcům těl a zároveň pietním místem pro pozůstalé k uctění památky zemřelého. Nyní jsou zpopelněné ostatky dárců těl rozptylovány na hřbitovní loučce.

Odkaz na aukci: https://www.facebook.com/media/set?vanity=med.muni.cz&set=a.4859517650736120

Web soutěže: https://www.med.muni.cz/pro-verejnost/vytvarna-soutez/prehled-del

Veřejná sbírka: https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2901871435