27. 10. 2023

Masarykova univerzita bodovala v oborových žebříčcích Shanghai Ranking, ve dvou oborech figuruje v TOP 200 světa, ve třech má prvenství v ČR

Další z velkých žebříčkových společností Shanghai Ranking publikovala oborově specifické mezinárodní srovnání vysokoškolských institucí. Z celkem 55 oborových žebříčků se Masarykova univerzita úspěšně umístila ve třinácti. V kategoriích Environmental Science & Engineering a Geography drží pozici v TOP 200, v těchto oborech je spolu s Biotechnology rovněž první v ČR. V oboru Biotechnology se MUNI umístila navíc jako jediná instituce z ČR, a to na pozici 401.–500.

Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) společnosti Shanghai Ranking, která stojí také za světovým žebříčkem ARWU, hodnotí vědecký výkon univerzit v 55 oborových skupinách. Pro zařazení do hodnocení je třeba, aby instituce v daném oboru vykazovala dostatečnou publikační aktivitu. Společnost pak na základě hodnocení pomocí pěti kvantitativních ukazatelů sestavuje pro každou oborovou skupinu oddělený žebříček a zveřejňuje na svých stránkách omezený počet institucí s nejlepším skóre. Parametry hodnocení zahrnují míru citovanosti publikací, publikační činnost v prestižních časopisech, úroveň mezinárodní spolupráce a získaná prestižní ocenění v daném oboru.

„Mezinárodní srovnávací žebříčky se stále více dostávají do povědomí nejen odborné veřejnosti. Díky nim jsou univerzity pod drobnohledem a veřejnost má přesnější představu o jejich kvalitě a výkonnosti. V tomto ohledu je velmi potěšující zjistit, že ve třech oborech jsme nejlepší v České republice a ve dvou figurujeme mezi dvoustovkou nejlepších univerzit na světě. Za úspěchem naší univerzity stojí stále zvyšující se kvalita vědecké práce těžící z mezinárodních kooperací a nepochybně i interní rozpočtová politika apelující na kvalitu publikací, citace a výši získaných grantů,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

V roce 2023 bylo hodnoceno přes 5 000 institucí ze 104 zemí světa, do žebříčků se probojovalo dohromady více než 1 900 z nich. Umístěním ve 13 z 55 oborových žebříčků si Masarykova univerzita polepšila oproti předchozímu roku, neboť je to o 2 oborová umístění více.

V kategorii Environmental Science & Engineering bylo zveřejněno 500 institucí, Masarykova univerzita se umístila na 151.–200. příčce a z českých univerzit je na místě prvním. Jedná se o nejlepší oborový úspěch. Dále stejného umístění doma i celosvětově dosáhla MU také v kategorii Geography, kde žebříček zveřejňuje pořadí 300 institucí. Vysoké skóre v obou kategoriích vynesla Masarykově univerzitě zejména mezinárodní spolupráce neboli ukazatel počtu publikací vydaných se zahraničním spoluautorem, dále publikování v prestižních časopisech a nadprůměrná míra citovanosti publikací podle databáze InCites.

Další prvenství v českém prostředí sdílí Masarykova univerzita s Univerzitou Karlovou, a to v kategoriích Law (pozice 201.–300.), Political Sciences (pozice 301.–400.) a Psychology (pozice 401.–500.).

Z českých univerzit se v oborových žebříčcích Shanghai Ranking umístilo celkem 11 institucí, Univerzita Karlova ve 20 kategoriích, Česká zemědělská univerzita v Praze v 7 kategoriích, UPOL a JČU shodně v 5 kategoriích, dále VUT, ČVUT, MENDELU, TUL, VETUNI a VŠCHT.

Stáhnout článek .pdf 105 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info