20. 9. 2022

Masarykova univerzita hostila mezinárodní Open Source konferenci

Fakulta informatiky MU se stala v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie hostitelem mezinárodní Open Source konference, která potvrdila pověst jihomoravské metropole jako středoevropského Open Source inovačního hubu.

Účastníci Open Source driving the European Digital Decade 

Masarykova univerzita a její Fakulta informatiky přivítala během mezinárodní konference Open Source driving the European Digital Decade odborníky ze Spojených států amerických, Švédska, Francie a Slovenska, kteří v rámci aktuálního českého předsednictví v Radě EU diskutovali společně se zástupci Evropské komise a místními experty o roli Open Source technologií ve veřejném a akademické sektoru.

Na konferenci vystoupila, kromě zástupců vlády České republiky reprezentované ministrem pro místní rozvoj a vicepremiérem pro digitalizaci Ivanem Bartošem a jeho hlavním poradcem pro digitalizaci Ondřejem Profantem, také generální ředitelka Generálního ředitelství pro informatiku (DIGIT) Evropské komise paní Veronica Gaffey, která poprvé veřejně představila v rámci akce Evropské komise nový celoevropský portál v oblasti otevřených technologií (Open Source) code.europa.eu. Ten má sloužit pro sdílení dobré praxe evropských institucí v oblasti otevřeného kódu a opakovaného využití těchto produktů pro rozvoj veřejné správy napříč členskými státy.

“Jsem velmi rád, že Masarykova univerzita hostila takto významnou akci a pomohla tímto Brno “zapsat” na mapu Evropy jako středoevropského lídra v oblasti otevřených technologií. Podpora otevřených technologií je plně v souladu se strategickým směřováním univerzity a jedná se o další z kroků rozvoje otevřené vědy (Open Science) na naší instituci,” vyzdvihl Radim Polčák, prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Masarykovy univerzity.

Proděkanka pro průmyslové partnery Fakulty informatiky MU, doc. Barbora Bühnová dodává: “Brno je velmi silným hráčem na evropském poli Open Source, což dlouhodobě dokazuje přítomnost klíčových zahraničních firem v této oblasti jako je např. Red Hat, se kterým má fakulta dlouhodobou partnerskou spolupráci. Jsem velmi ráda, že jsme mohli u nás tuto konferenci hostit a že se budeme moci podílet na rozvoji národního centra Open Source společně s kolegy z ÚVT, kteří na MU řeší téma Open Science.”

Cílem konference bylo diskutovat roli otevřenosti a otevřeného softwaru v současné evropské a národní digitální politice. Významnou částí konference byla i expertní diskuse, která sloužila k zahájení příprav národního Open Source Program Office (OSPO) neboli sdružení klíčových aktérů, kteří pomohou dále rozvíjet potenciál aplikace Open Source ve veřejné správě a akademickém sektoru v České republice. Konference se zúčastnil i zastupitel firmy Red Hat Czech, Luděk Šmíd (Director, Product Engineering), který vyzdvihnul klíčovou roli brněnských univerzit v rozvoji IT talentů v této oblasti: “Red Hat má své největší vývojové centrum v Brně, protože je schopen díky úzké spolupráci s Masarykovou univerzitou, VUT v Brně a dalšími univerzitami získat klíčové talenty pro náš další rozvoj”.

Účastníci konference se shodli na zformování brněnské deklarace pro otevřené inovace s názvem Brno Open Source Declaration: The story of the Czech National OSPO, která bude sloužit jako základ vzniku budoucího národního centra na podporu Open Source se sídlem v Brně. “Jako zástupkyni expertní organizace pro pomoc místním a regionálním samosprávám v oblasti digitalizace mě moc těší, že jsme mohli přispět k nastartování české diskuse o rozvoji otevřených technologií a rádi budeme myšlenku českého národního OSPO centra dále rozvíjet” dodává Lucie Smolka, předsedkyně spolku Otevřená města, který se na konferenci podílel jako hlavní lokální partner.

Stáhnout článek .jpeg 2 625 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info