24. 8. 2023

Masarykova univerzita po nabídce města na odkup Univerzitního kina Scala nezná skutečný stav budovy

V budově Univerzitního kina Scala odhalil statický průzkum závažné poruchy, které neumožní po prázdninách obnovení provozu. Nyní přišlo město Brno s nabídkou, že by mohla Masarykova univerzita objekt, v němž sídlí i Divadlo Bolka Polívky, odkoupit za jednu korunu. Součástí budovy na Moravském náměstí jsou i kancelářské prostory, ty už však mají jiného vlastníka.

„Možnost odkoupení Univerzitního kina Scala zazněla během středečního jednání s paní primátorkou, nicméně písemnou nabídku jsme zatím neobdrželi. Vnímáme, že město Brno tak projevilo snahu, aby objekt v budoucnu nesloužil komerčním účelům. I my jsme si vědomi hodnoty tohoto unikátního prostoru, který jsme před deseti lety pomáhali zachránit před zánikem, nicméně v současné chvíli stále není znám skutečný stav budovy, a tudíž ani předpokládané náklady na celkovou rekonstrukci,“ uvedl rektor Martin Bareš.

Stavebně-technický průzkum, který má odhalit skutečný stav budovy a rozsáhlost rekonstrukce, začal první fází 1. července a potrvá do konce září. Druhá fáze průzkumu má pokračovat od ledna 2024. Poruchy konstrukčního systému se však ukázaly už v polovině srpna tak závažné, že Univerzitní kino Scala ani Divadlo Bolka Polívky nelze do konce roku zpřístupnit veřejnosti. Proto byla rovněž předmětem schůzky rektora Martina Bareše s primátorkou Markétou Vaňkovou i otázka náhradního prostoru pro aktivity Masarykovy univerzity, která v sále kina pořádá kromě výuky konference, slavnostní akce a plní třetí společenskou roli univerzity. „Očekáváme řešení v podobě nabídky adekvátních prostor, v nichž bychom mohli i nadále působit,“ přiblížil další obsah schůzky rektor MU Martin Bareš.

Už z předchozích jednání s městem Brnem vyplynulo, že Divadlo Bolka Polívky, které má stejný problém jako Univerzitní kino Scala, by mělo v budoucnosti využívat sál Břetislava Bakaly v Bílém domě. Možnost, že by v místě mohla být i Masarykova univerzita, primátorka vyloučila.

„Univerzitní kino Scala je unikátním prostorem pro setkávání a akce univerzity, a společně s provozováním kina se v něm tak podařilo zachovat jeho původní účel. Je to naše know-how, které je zcela ojedinělé a takřka nepřenosné,“ vyjádřil se prorektor MU pro personální a akademické záležitosti Jiří Hanuš. „Tuto kontinuitu bychom rádi zachovali, proto jsme se v této složité situaci obrátili i na ministerstvo kultury,“ dodal prorektor Jiří Hanuš.

„Aktuálně jednáme s Turistickým a informačním centrem města Brna, že by nám poskytlo pro dopolední výuku kino Art. Jsme si však vědomi, že jde o kino se specifickým programem, vlastní dramaturgií i diváckým zázemím, do jehož provozu nehodláme a ani nechceme zasahovat,“ zmínila kvestorka MU Marta Valešová. „Skutečnost, že město nebude budovu, v níž sídlí Univerzitní kino Scala a Divadlo Bolka Polívky, rekonstruovat, nás překvapila. Univerzitní kino Scala není jen místem pro vzdělávání, přednášky a konference MU, využíváme ho i k promítání univerzitních spotů či při uchazečské kampani. Základní rolí univerzity je vzdělávání, věda a výzkum,“ doplnila kvestorka Marta Valešová s tím, že Masarykova univerzita zatím ani nezná rozsah škod v celém objektu a o nákladech na případnou rekonstrukci, které mohou být astronomické, tak nemá dostatek přesných informací.

„Masarykova univerzita je velmi úspěšná v získávání projektových prostředků, třeba v evropských fondech jsme nejúspěšnější akademickou institucí v ČR. Jsme připraveni zapojit do hledání zdrojů na podporu Scaly i naše špičkové projektové kapacity. Nejde však o oblast vzdělávání nebo výzkumu, což velmi omezuje naše možnosti,“ řekl rektor MU Martin Bareš.

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info