6. 3. 2018

Masarykova univerzita přilákala držitele dvou ERC grantů Daniela Kráľe

Masarykova univerzita (MU) získala do svých řad významnou vědeckou posilu, předního světového odborníka na teorii grafů Daniela Kráľe. Vědec uspěl v soutěži o univerzitní grant Muni Award in Science and Humanities. Díky podpoře ve výši pěti milionů korun ročně na dobu pěti let se Kráľ přesune ze svého nynějšího působiště na britské Univerzitě Warwick na Fakultu informatiky MU, kam přenese i řešení svého projektu financovaného Evropskou výzkumnou radou (ERC).

Daniel Kráľ.

Soutěž o prestižní grant vypsala MU v září loňského roku a inzerovala ji v časopisu Science. „Reagovali jsme na to, co nám doporučila Mezinárodní vědecká rada MU a o čemž jsme také dlouho uvažovali. Zkusit koncentrovat významnou část peněz interní grantové agentury na vědce světového formátu z prostředí mimo univerzitu,“ uvedl prorektor pro výzkum Petr Dvořák.

„Vítězství v soutěži mne velmi potěšilo a vážím si pracovních podmínek, které mi Masarykova univerzita a Fakulta informatiky MU nabídly. Financování poskytnuté univerzitním grantem Muni Award in Science and Humanities bych rád využil kromě zajištění stabilního financování své výzkumné skupiny k rozšíření vědeckých kontaktů se silnými vědeckými skupinami z mého oboru ve středoevropském regionu, zejména těmi v Berlíně, Budapešti, Krakově, Plzni, Praze, Varšavě a Vídni. Rád bych také zorganizoval několik jednotýdenních intenzivních kurzů, takzvaných research schools, pro studenty doktorského studia z celého středoevropského regionu, které budou zaměřeny na aktuální směry výzkumu na hranici informatiky a matematiky," řekl Kráľ, který bude na MU působit od září tohoto roku.

Daniel Kráľ vystudoval počítačové vědy na Univerzitě Karlově, kde získal v roce 2004 také doktorát. Působil na řadě českých a zahraničních univerzit a od roku 2012 je profesorem na Univerzitě Warwick. Svou výzkumnou činnost mohl rozvíjet mimo jiné díky dvěma prestižním ERC grantům. První získal v roce 2010 a druhý pak v roce 2015, a je tak jedním ze tří českých vědců, kterým se to podařilo. Je také držitelem několika významných ocenění, jedním je European Prize in Combinatorics z roku 2011 a Philip Leverhulme Prize in Mathematics and Statistics z roku 2014.

„Vážíme si toho, že k nám přichází kolega mezinárodně prokázané kvality z vynikající výzkumně založené britské univerzity. Jsem moc rád, že ho naše nabídka oslovila natolik, že ho nezlákala jiná pracoviště, z nichž si mohl vybírat, ale přednost jim nedal. Věřím, že působení profesora Kráľe posílí špičkovou informatiku na naší fakultě a že tým, který kolem něj vznikne, posílí fakultu jak odbornými kvalitami, tak standardy akademického působení,“ uvedl děkan Fakulty informatiky MU Jiří Zlatuška.
Do soutěže o grant Muni Award se přihlásilo celkem deset uchazečů, tři nejlepší pak byli pozváni na pohovor spojený s přednáškou. O vítězi rozhodla ve dvou kolech výběrová komise složená z významných univerzitních vědců.

Masarykova univerzita chce v udělování tohoto mimořádného grantu pokračovat a přitáhnout do Brna další významné vědecké kapacity, v nejbližších týdnech proto vyhlásí další kolo soutěže.

Stáhnout článek .pdf 277 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info