31. 3. 2025

Masarykova univerzita se připojuje k projektu RI-SCALE: Nový projekt financovaný EU povede k využití potenciálu výzkumných infrastruktur s využitím škálovatelné AI a dat

Masarykova univerzita je hrdým partnerem nově spuštěného projektu RI-SCALE (Unlocking RI Potential with Scalable AI and Data), který je financován v rámci programu Horizon Europe. RI-SCALE představuje zásadní krok k nové generaci datově orientovaného výzkumu. Tento ambiciózní projekt sdružuje 29 partnerů z celé Evropy, aby společně čelili výzvám souvisejícím s efektivním využitím vědeckých dat.

Fotografie z Kick-off eventu v Amsterdamu. Foto: RI-SCALE

Koordinátorem projektu je nadace EGI (EGI Foundation) a jeho realizace trvá od 1. března 2025 do února 2028. Cílem RI-SCALE je vyvinout pokročilé platformy pro využití dat (Data Exploitation Platforms, DEPs), které zlepší přístupnost, využitelnost a dopad vědeckých dat v různých oborech.

Úvodní setkání v Amsterdamu

Projekt byl oficiálně zahájen na Kickoff Meetingu, který se konal v březnu 2025 v Amsterdam Science Park. Tento meeting odstartoval intenzivní spolupráci zaměřenou na společný návrh a ověření AI-ready platforem, které budou integrovat pokročilé analytické nástroje, strojové učení a škálovatelné výpočetní prostředky, aby bylo možné plně využít potenciál vědeckých dat generovaných evropskými výzkumnými infrastrukturami.

Role Masarykovy univerzity v projektu RI-SCALE

Masarykova univerzita je významným partnerem projektu RI-SCALE, do kterého se zapojuje prostřednictvím iniciativy BioMedAI. Odborníci z Fakulty informatiky MU a Ústavu výpočetní techniky se zaměří na pokročilé využití umělé inteligence v medicíně, rozvoj a škálování výpočetních a úložných kapacit a inovace v oblasti digitální patologie.

Odborníci z obou pracovišť Masarykovy univerzity se budou podílet na rozvoji a škálování výpočetních a úložných kapacit v oblasti digitální patologie. Jejich expertiza v této oblasti významně přispěje k úspěchu projektu. Hlavním řešitelem projektu za Masarykovu univerzitu je Tomáš Brázdil z fakulty informatiky. „Naším cílem je posílení spolupráce s evropskými výzkumnými infrastrukturami, podpora inovací ve správě výzkumných dat a pokrok v integraci AI do vědeckého výzkumu,“ vysvětluje Tomáš Brázdil.

Proč je projekt RI-SCALE důležitý?

Schopnost efektivně pracovat s rozsáhlými vědeckými daty se stává stále významnější, protože výzkumné infrastruktury generují čím dál větší množství dat. Přesto však vědcům často brání v jejich plném využití nedostatečné výpočetní kapacity a problémy s interoperabilitou. RI-SCALE se zaměřuje na odstranění těchto překážek prostřednictvím škálovatelných AI-ready platforem, které umožní realizaci přelomových studií v oblastech jako klimatická věda (climate science), atmosférická fyzika (atmospheric physics), biobanky (biobanking) a biomedicínské zobrazování (biomedical imaging).

Technologie DEP bude vyvíjena ve spolupráci s předními evropskými výzkumnými infrastrukturami včetně ENES (European Network for Earth System Modelling), EISCAT (European Incoherent Scatter Scientific Association), BBMRI (Biobanking and BioMolecular Resources Research Infrastructure) a Euro-BioImaging (European Research Infrastructure for Imaging Technologies in Biological and Biomedical Sciences) a testována v rámci osmi vědeckých a čtyř technických případů užití.
RI-SCALE také naváže úzkou spolupráci s významnými evropskými iniciativami, jako jsou Destination Earth (DestinE) a Gaia-X, aby byla zajištěna interoperabilita v širším vědeckém a technologickém kontextu.

Stáhnout článek .pdf 3 876 kB
Kontakty
Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.
Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info