10. května 2018

Masarykova univerzita si jako jediná česká škola polepšila v žebříčku THE

Masarykova univerzita si jako jediná v České republice meziročně polepšila ve specializovaném žebříčku společnosti Times Higher Education – Emerging Economies University Rankings 2018, který se zaměřuje na země s rozvíjejícími se ekonomikami. Do letošního přehledu více než 350 univerzit ze 42 zemí se dostalo 51 univerzit z východoevropských zemí, ale jen tři z nich dosáhly proti loňsku lepšího umístění. Mezi nimi je i Masarykova univerzita, která zaznamenala největší postup, a to o třináct příček na aktuální 83. místo.

„Žebříčky se neustále rozrůstají o nové univerzity ze zemí, které výrazně investovaly do rozvoje vysokého školství, a mnohé tradičně úspěšné vysoké školy se tak vlivem této sílící konkurence ze svých pozic propadají. Přesto se naše univerzita dokázala posunout výš. Jakýkoliv posun směrem nahoru je o to cennější,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Kromě střední a východní Evropy jsou v žebříčku zastoupeny také univerzity z Ruska, Číny, Indie, Turecka nebo Brazílie. V žebříčku se objevilo celkem 13 českých univerzit, v rámci první stovky se však kromě Masarykovy univerzity umístila jen Univerzita Karlova na osmačtyřicátém místě. Z východoevropských zemí je pak nejlepší estonská Univerzita v Tartu. Źebříčku všech rozvíjejících se zemí vládnou instituce z Číny a Ruska.

Hodnocení je založeno stejně jako u THE globálního žebříčku na 13 indikátorech, které pokrývají oblast vzdělávání, výzkumu a internacionalizace. U regionálního hodnocení jsou však váhy jednotlivých indikátorů mírně upraveny, aby lépe odpovídaly danému regionu. Je zde menší váha v indikátoru počtu citací, naopak větší důraz je kladen na podíl zahraničních studentů a akademiků, na publikace se zahraničním spoluautorem nebo na příjmy z aplikační sféry.

Stáhnout článek .pdf 269 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info