10. 5. 2018

Masarykova univerzita si jako jediná česká škola polepšila v žebříčku THE

Masarykova univerzita si jako jediná v České republice meziročně polepšila ve specializovaném žebříčku společnosti Times Higher Education – Emerging Economies University Rankings 2018, který se zaměřuje na země s rozvíjejícími se ekonomikami. Do letošního přehledu více než 350 univerzit ze 42 zemí se dostalo 51 univerzit z východoevropských zemí, ale jen tři z nich dosáhly proti loňsku lepšího umístění. Mezi nimi je i Masarykova univerzita, která zaznamenala největší postup, a to o třináct příček na aktuální 83. místo.

„Žebříčky se neustále rozrůstají o nové univerzity ze zemí, které výrazně investovaly do rozvoje vysokého školství, a mnohé tradičně úspěšné vysoké školy se tak vlivem této sílící konkurence ze svých pozic propadají. Přesto se naše univerzita dokázala posunout výš. Jakýkoliv posun směrem nahoru je o to cennější,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Kromě střední a východní Evropy jsou v žebříčku zastoupeny také univerzity z Ruska, Číny, Indie, Turecka nebo Brazílie. V žebříčku se objevilo celkem 13 českých univerzit, v rámci první stovky se však kromě Masarykovy univerzity umístila jen Univerzita Karlova na osmačtyřicátém místě. Z východoevropských zemí je pak nejlepší estonská Univerzita v Tartu. Źebříčku všech rozvíjejících se zemí vládnou instituce z Číny a Ruska.

Hodnocení je založeno stejně jako u THE globálního žebříčku na 13 indikátorech, které pokrývají oblast vzdělávání, výzkumu a internacionalizace. U regionálního hodnocení jsou však váhy jednotlivých indikátorů mírně upraveny, aby lépe odpovídaly danému regionu. Je zde menší váha v indikátoru počtu citací, naopak větší důraz je kladen na podíl zahraničních studentů a akademiků, na publikace se zahraničním spoluautorem nebo na příjmy z aplikační sféry.