18. 1. 2019

Masarykova univerzita slaví 100 let poděkováním

V den schválení zákona o zřízení druhé české univerzity, tedy 28. ledna 2019, zahájí Masarykova univerzita (MU) oslavy 100 let od svého založení, které přinesou obřady spojené s oceňováním významných osobností, kulturní i společenské akce nebo absolventské srazy. Výročí bude během roku Brňanům i návštěvníkům města připomínat tramvaj MUNI 100 a speciální kuličky, které budou vypadávat z časostroje na náměstí Svobody. Česká pošta vydá 21. ledna také poštovní známku s motivem rektorského žezla.

Celé oslavy pak bude provázet motiv „Díky MUNI“ jako připomenutí toho, co právě díky univerzitě dokázali a získali její absolventi, ale také celá společnost, a současně jako výraz poděkování všem, kdo se zasloužili o rozvoj této instituce, jejímž cílem je předávat vědění a rozvíjet poznání.

„Stoleté výročí je dobrou příležitostí k přemýšlení o tom, jaké jsou základní rysy vnitřní kultury, kterou si studenti na univerzitě díky svým učitelům osvojují a odnášejí do života. Díky bytostnému spojení vzniku naší univerzity se založením demokratického československého státu si naše akademická obec od počátku zakládá na demokratických principech a přes všechen útlak a kompromisy, kterými byla v minulosti vystavena, si dodnes uchovala přesvědčení, že svoboda je nezbytnou podmínkou univerzitního života,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

V den 100. výročí, v pondělí 28. ledna v 10 hodin odstartuje oslavy akademický obřad v univerzitní aule na právnické fakultě. Zlaté medaile MU převezmou rektor Univerzity Komenského v Bratislavě Karol Mičieta, někdejší rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek, jeden ze zakladatelů Fakulty informatiky MU a dlouholetý vedoucí Ústavu výpočetní techniky MU Václav Račanský a emeritní rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Oslavy budou pokračovat také večerním programem, a to uvedením Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky v Janáčkově divadle. Před představením budou ve foyer divadla pokřtěny dvě jubilejní publikace autorských týmů kolem historiků Jiřího Hanuše a Lukáše Fasory: Kalendárium Masarykovy univerzity 1919–2019 a Mýty a tradice středoevropské univerzitní kultury.
V oceňování se bude pokračovat i následující den 29. ledna udělením Velké zlaté medaile, kterou v 10 hodin v univerzitní aule převezme slovenský prezident Andrej Kiska. Večer uvede Česká televize na programu ČT2 dokument Otevřená pevnost – 100 let Masarykovy univerzity. V předpremiéře ho uvede univerzitní kino Scala už 21. ledna od 20.30 spolu s diskuzí s autory a aktéry.

Oba tyto lednové dny budou z časostroje na náměstí Svobody vypadávat speciální kuličky v univerzitní modré barvě s logem Masarykovy univerzity. Lidé je budou moci získat vždy od 11 do 23 hodin. Další příležitost chytit si modrou kuličku budou mít zájemci ve dnech 5. až 7. března a 15. června.

Filatelisté se zase mohou těšit na speciální známku s motivem Brna rektorského žezla i na speciální razítko. Obojí bude k dispozici od 21. ledna.

Další velká část oslav bude následovat začátkem března a poté v polovině května. Pro studenty, zaměstnance, ale i pro širokou veřejnost budou připravené koncerty, filmový festival, vědecké klání Science slam nebo výroční výstava.

Vrcholem oslav bude Festival MUNI 100, který 15. června obsadí na celý den pavilon A na brněnském výstavišti a bude největším absolventským srazem Masarykovy univerzity v historii. Prezentovat se na něm budou jednotlivé fakulty a univerzitní pracoviště a při slavnostním aktu budou předány malé bronzové medaile vybraným absolventům. Návštěvníci se můžou těšit například na retro menzu, kde si pochutnají na tradičních českých jídlech, nebo na výstavu knih z produkce Munipressu. Odpolední festival představí například Vojtěcha Dyka s B-Side bandem nebo Ukulele Orchestra jako Brno či představení studentského ProFIdivadla.

Podrobný program oslav a také příběhy lidí, míst či aktivit spojených s Masarykovou univerzitou najdou všichni zájemci na internetové adrese www.muni100.cz.

Stáhnout článek .pdf 275 kB
Stáhnout fotky .zip 30 708 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info