25. 11. 2022

Masarykova univerzita slavnostně představila Univerzitní víno

Masarykova univerzita zná své Univerzitní víno pro akademický rok 2022/2023. Titulem bílého Univerzitního vína bylo oceněno Chardonnay, výběr z hroznů, ročník 2020 z vinařství Moravíno, nejvyšší ocenění v kategorii červených vín získalo Rulandské modré, výběr z hroznů, ročník 2019 z vinařství Štěpán Maňák. Obě vína se tak stanou ozdobou společenských akcí a akademických slavností pořádaných univerzitou.

Rektor Masarykovy Univerzity Martin Bareš během slavnostního vyhlašování Univerzitního vína pro akademický rok 2022/2023

Už více než dvě desetiletí se na Masarykově univerzitě volí Univerzitní víno, k jehož cílům patří podporaa osvěta kvalitních moravských vín a moravských vinařství a diskuze a bádání o významném kulturním fenoménu, kterým víno je. Slavnostního vyhlášení Univerzitního vína pro aktuální akademický rok se zúčastnilo v Mendelově refektáři na 150 hostů z řad členů Akademické hodnotitelské komise, Akademického senátu, Vědecké rady MU, vedení Masarykovy univerzity i jednotlivých fakult.

„Po letech, kdy všechny společenské akce výrazně ovlivnila pandemie Covidu, bylo příjemné se vrátit k tradicím, které jsou tak příznačné nejen pro naši univerzitu, ale také pro město a celou jižní Moravu, která je kvalitními víny vyhlášená. Mám radost, že do letošního ročníku vyslali moravští vinaři, další skvělá vína, která důstojně navážou na své předchůdce s tímto prestižním titulem, uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.“

V rámci 21. ročníku Univerzitního vína bylo anonymně hodnoceno dle stobodového systému O.I.V. celkem 36 vzorků (23 bílých, 13 červených, z toho 2 vína s certifikátem VOC) z tuctu moravských vinařských oblastí, přičemž všechna zúčastněna vinařství a jejich vína jsou držiteli nejprestižnějších ocenění z domácích soutěží, ať už se jedná o Vinaře roku, Vinařství roku, Salon vín ČR, FestWine, WineFest, Wine Prague, Grand Prix, Král vín ČR, TOP 77 nebo další významné soutěže v zahraničí.

Ze závěrečného kola vzešla dvě vítězná vína, která získala titul Univerzitní víno 2022/2023. Dalších 10 vín obdrželo na slavnostním vyhlášení diplom rektora Masarykovy univerzity za vynikající víno.

Vyhlášena byla také nejlepší Studentská univerzitní vína, která vybírala hodnotitelská komise složená z 21 členů studentských komor univerzitního a fakultních senátů pod vedením předsedy SKAS MU Daniela Jirků a tajemnice komise Natálie Antalové. Titul Studentského univerzitního vína v kategorii bílých vín získalo Rulandské bílé, pozdní sběr, ročník 2021 a v kategorii červených vín uspěla Frankovka Barrique, pozdní sběr, ročník 2020, obě vína dodala do soutěže společnost Moravíno.

„Já jsem velmi rád, že značku Studentského univerzitního vína naše univerzita podporuje a umožnila ji po dlouhé odmlce obnovit. A ještě více mě těší, že se do soutěže přihlásily vinařství z celé Moravy. Studentského víno se naposledy ocenilo v roce 2019, což znamená, že v komisi zasedli po dlouhé nově i takoví, kteří s hodnocením tohoto vína zkušenost ještě neměli. Pod odborným vedením someliérů z Moravské banky vín jsme se naučili, jak dobré víno poznat a co je nutno při jeho hodnocení vnímat. Každý máme jiné chutě, jiná vína nám jinak chutnala, ale i přesto jsme se na dvou nejlepších shodli a těm letos doputuje tato krásná studentská cena,“ uzavírá předseda Studentské komory Akademického senátu Daniel Jirků.

Stáhnout článek .pdf 106 kB
Stáhnout fotky .zip 4 372 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info