21. 5. 2021

Masarykova univerzita usiluje o další spolupráci s Tchaj-wanem

Masarykova univerzita usiluje o další rozšíření spolupráce s univerzitami v Taoyuonu, což je další velký region v Tchaj-wanu, se kterým univerzita již dlouhodobě vyvíjí aktivní spolupráci.

Masarykova univerzita usiluje o další rozšíření spolupráce s univerzitami v Taoyuonu, což je další velký region v Tchaj-wanu, se kterým univerzita již dlouhodobě vyvíjí aktivní spolupráci. Na jednání s primátorkou města Brna Markétou Vaňkovou kontakt s dalšími univerzitami projednával rektor MU Martin Bareš. Setkání na straně Tchaj-wanu vedl vedoucí Tchaipejské hospodářské a kulturní kanceláře Mr. Liang-Ruey Ke.

Masarykova univerzita je se svými zahraničními univerzitními kontakty rozprostřena téměř po celém světě a asijský trh je pro ni důležitým faktorem spolupráce v oblasti vědy a výzkumu. „Tchaj-wan je v rámci moderních inovací jednoznačným tahounem, což je pro naši univerzitu naprosto stěžejní. Chceme se rozvíjet s těmi nejlepšími a prostřednictvím spolupráce vysílat do světa naše studenty a absolventy,“ uvedl rektor MU Martin Bareš.

Město Brno má zájem o rozvíjení obchodní spolupráce s firmami i podnikateli z Tchaj-wanu, a to zejména prostřednictvím Regionální hospodářské komory Brno.

V Brně se nachází několik průmyslových zón, kde je stále možnost umístit investory z oblasti strategických služeb a technologických center.

Dle informace České ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji nyní česko-tchajwanské obchodní výměně dominuje spíše tchajwanská strana, což je dáno především díky svým investicím do elektrotechnického průmyslu, a s tím související dovoz tohoto zboží do ČR. V dovozu ČR z Tchaj-wanu se tak projevuje dovoz komponentů pro montáž a následný reexport výrobků tchajwanských investic v ČR.

V roce 2019 navštívilo Česko 191 000 turistů z Tchaj-wanu (+4,3 % ve srovnání s rokem 2018). Počet tchajwanských turistů převyšuje návštěvníky i z mnohem lidnatějších zemí jako např. z Japonska o 29 % či Indie o 95 %.

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info