18. 12. 2018

Masarykova univerzita zahájí v lednu oslavy 100. výročí založení

Na den přesně, tedy 28. ledna 2019, zahájí Masarykova univerzita (MUNI) oslavy 100 let od svého založení, které v průběhu celého následujícího roku přinesou obřady spojené s oceňováním významných osobností, kulturní i společenské akce nebo absolventské srazy.

Slavnostní připomínka v den 100. výročí se odehraje v pondělí 28. ledna od 10 hodin v univerzitní aule na právnické fakultě. Zlaté medaile MUNI přijdou převzít rektor Univerzity Komenského v Bratislavě Karol Mičieta, někdejší rektor JAMU Ivo Medek, jeden ze zakladatelů fakulty informatiky a dlouholetý vedoucí ústavu výpočetní techniky Václav Račanský a emeritní rektor MUNI Petr Fiala.

„Výročí založení univerzity je dobrou příležitostí připomenout a ocenit ty, kteří se o její rozvoj významně zasloužili, protože univerzita, to jsou především lidé. Proto bude také v rámci programu oslav na akcích v březnu, květnu i červnu udělena celá řada dalších ocenění, jimiž univerzita symbolicky poděkuje svým zaměstnancům, studentům, absolventům a mnoha dalším, kteří jsou s její historií spojeni,“ řekla prorektorka pro vnější vztahy Hana Svatoňová.

Ve výroční den budou oslavy pokračovat také společenským večerním programem, který nabídne uvedení opery Příhody lišky Bystroušky v brněnském Národním divadle, jejímž autorem je Leoš Janáček, osobnost úzce spjatá s univerzitou. Janáček byl vůbec prvním čestným doktorem Masarykovy univerzity a je také autorem jejích prvních fanfár.

Před představením budou přímo ve foyer Janáčkova divadla pokřtěny také dvě publikace autorských týmů kolem historiků Jiřího Hanuše a Lukáše Fasory: Kalendárium Masarykovy univerzity 1919–2019 a Mýty a tradice středoevropské univerzitní kultury.

Hned druhý den 29. ledna na tyto akce naváže předání Velké zlaté medaile, kterou univerzita uděluje nejvýznamnějším domácím i zahraničním představitelům veřejného života jako ocenění jejich zásluh o demokracii a lidstvo. V 10 hodin ji v univerzitní aule převezme slovenský prezident Andrej Kiska.

Další velká část oslav bude následovat začátkem března a poté v polovině května. Pro studenty a zaměstnance, ale i pro širokou veřejnost budou připravené koncerty, hokejové utkání, filmový festival nebo vernisáž výroční výstavy a mnoho dalšího.

Vrcholem oslav bude Festival MUNI 100, který 15. června obsadí na celý den pavilon A na brněnském výstavišti. Vedle prezentace jednotlivých součástí univerzity a kulturních akcí pro širokou veřejnost bude především největším absolventským srazem Masarykovy univerzity v historii.

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info