13. 11. 2020

Multimediální den upozorní na rizika zneužití fotografií k manipulaci

Jedna fotka řekne více než tisíc slov. V současné pandemické situaci, jsme více než kdy dříve odkázáni na média a sociální sítě, které jsou fotografií plné. Proto se jim bude věnovat i letošní ročník Multimediálního dne, který pořádá Katedra mediálních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity (MU). Program Multimediálního dne budou moci zájemci sledovat v pátek 20. listopadu s ohledem na epidemickou situaci letos poprvé online. Podrobný program zde.

V 11 hodin se sejdou odborníci k online debatě Manipulace ve fotografii, která se bude zabývat tím, jak lze fotografií zneužít ke změně názorů publika. Debatu bude moderovat Zdeněk Fučík, šéfeditor České tiskové kanceláře (ČTK). Diskutovat budou Petr Mlch, šéfredaktor Fotobanky ČTK, spoluautor výstavy Nežádoucí okamžiky a jeden z porotců soutěže Czech Press Photo a Martina Topinková, editorka fotozpravodajství ČTK. Debatu bude možné sledovat živě na https://meet.google.com/cdt-zecw-pvx.

Debatu doplní výstava fotografií Nežádoucí okamžiky, která bude k vidění bude online, nebo se si ji bude možné prohlédnout fyzicky. Fotografie budou vystavené v prostoru před Fakultou sociálních studií MU v ulici Joštova10 až do 10. ledna 2021.

„Výstava na 134 fotografiích mapuje české a československé dějiny v letech 1918 – 1990 prostřednictvím fotografií, které byly z ideologických důvodu upraveny, ale zejména po určité období zakázány. I cenzura je jednou z forem manipulace. Co se týče retuší, jsou k vidění i ukázky podobných praktik v zahraničí,“ uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Marková, která je spoluautorkou výstavy. Na stránkách výstavy https://www.ctk.cz/nezadouci-okamziky/index.php je ke stažení i pracovní list pro školy.

Součástí Dne bude i vyhlášení vítězů ceny Arnošta Heinricha pro nejlepší tvůrčí bakalářskou práci. Zájemci pak nepřijdou ani o tradiční Mediální jarmark. Tentokrát si ho mohou projít virtuálně v 3D prostředí fakultního atria. Virtuálně se pak mohou podívat i do fakultního televizního a rozhlasového studia.

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv