
MUNI přilákala britského vědce, který bude zkoumat meziválečnou architekturu
Historicky podruhé udělila Masarykova univerzita v českém kontextu výjimečný grant s názvem Muni Award in Science and Humanities. Jeho nositelem se na následujících pět let stane britský expert v oblasti dějin umění Matthew Rampley, který od 1. dubna přechází do Brna na plný úvazek z University of Birmingham. Rampley do Česka přináší i svůj projekt financovaný z grantu Evropské výzkumné rady (ERC), na který dosáhnou jen ti nejlepší výzkumníci. Zabývat se tady bude dějinami umění a architekturou střední Evropy v meziválečném období.

Rozhodnutí o udělení grantu je vyvrcholením několikaměsíčního procesu, kterým se univerzita snaží přilákat špičkové světové vědce například inzercí v nejsledovanějších vědeckých časopisech. „Základní myšlenkou Muni Award je důvěra, že špičkový vědec se silným výzkumným programem ví sám nejlépe, jak využít grantové peníze. Nabízíme tedy absolutní flexibilitu a k tomu přidáváme univerzitní zázemí, včetně akademické kariéry. Pečlivě vybíráme nejlepší a nabízíme exkluzivní podmínky,“ zdůvodnil výběr Petr Dvořák, prorektor Masarykovy univerzity pro výzkum.
Rampley s sebou na univerzitu přináší svůj ERC grant kategorie Advanced v hodnotě 2,5 milionu euro. Aktuálně se v tuzemsku řeší jen dva projekty této nejvyšší kategorie. Spíš než výše dotace je ale pro univerzitu důležitá osobnost oceněného a jeho dosavadní výsledky.
Tématem projektu britského vědce jsou změny v umění a architektuře, které doprovázely rozpad Rakouska-Uherska a návazný vznik nových samostatných republik. Rampley se tak zabývá proměnami v Rakousku, Maďarsku a v Československu. K českému území má i osobní vazby, jeho žena je Češka. Vědcovu motivaci ucházet se o český grant posílil také blížící se brexit. Stávající nositelé ERC grantů totiž nemají jasné informace, zda bude financování jejich projektů na britských univerzitách moct řádně pokračovat.
Stáhnout článek | .pdf 272 kB |
---|---|
Stáhnout fotky | .jpg 4 974 kB |