12. 2. 2019

MUNI přilákala britského vědce, který bude zkoumat meziválečnou architekturu

Historicky podruhé udělila Masarykova univerzita v českém kontextu výjimečný grant s názvem Muni Award in Science and Humanities. Jeho nositelem se na následujících pět let stane britský expert v oblasti dějin umění Matthew Rampley, který od 1. dubna přechází do Brna na plný úvazek z University of Birmingham. Rampley do Česka přináší i svůj projekt financovaný z grantu Evropské výzkumné rady (ERC), na který dosáhnou jen ti nejlepší výzkumníci. Zabývat se tady bude dějinami umění a architekturou střední Evropy v meziválečném období.

Rozhodnutí o udělení grantu je vyvrcholením několikaměsíčního procesu, kterým se univerzita snaží přilákat špičkové světové vědce například inzercí v nejsledovanějších vědeckých časopisech. „Základní myšlenkou Muni Award je důvěra, že špičkový vědec se silným výzkumným programem ví sám nejlépe, jak využít grantové peníze. Nabízíme tedy absolutní flexibilitu a k tomu přidáváme univerzitní zázemí, včetně akademické kariéry. Pečlivě vybíráme nejlepší a nabízíme exkluzivní podmínky,“ zdůvodnil výběr Petr Dvořák, prorektor Masarykovy univerzity pro výzkum.

Rampley s sebou na univerzitu přináší svůj ERC grant kategorie Advanced v hodnotě 2,5 milionu euro. Aktuálně se v tuzemsku řeší jen dva projekty této nejvyšší kategorie. Spíš než výše dotace je ale pro univerzitu důležitá osobnost oceněného a jeho dosavadní výsledky. 

Tématem projektu britského vědce jsou změny v umění a architektuře, které doprovázely rozpad Rakouska-Uherska a návazný vznik nových samostatných republik. Rampley se tak zabývá proměnami v Rakousku, Maďarsku a v Československu. K českému území má i osobní vazby, jeho žena je Češka. Vědcovu motivaci ucházet se o český grant posílil také blížící se brexit. Stávající nositelé ERC grantů totiž nemají jasné informace, zda bude financování jejich projektů na britských univerzitách moct řádně pokračovat.

Stáhnout článek .pdf 272 kB
Stáhnout fotky .jpg 4 974 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info