22. 2. 2019

Munipress vydává poprvé v češtině bestseller o genetice nazvaný Gen

Poprvé v českém překladu vydává nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress knihu Siddharthy Mukherjeeho „Gen. O dědičnosti v našich osudech“. Americký lékař, vědec a spisovatel v ní popisuje příběh genu a historii genetiky od Aristotela, přes Mendela až po současné vědce mapující lidský genom. Slavnostní uvedení knihy na trh se bude konat v úterý 26. února v 16 hodin v refektáři Mendelova muzea.

Kniha věnovaná jednotce dědičnosti a biologické informace poprvé v úplnosti popisuje zrození a rozvoj vědní disciplíny vzniklé mimo jiné na základě objevů Gregora Johanna Mendela, které se odehrály v Brně, a významně se dotýká i současnosti. Poskytne čtenářům informace o fenoménech souvisejících s genetikou a medicínou, které se objevily v průběhu 19., 20. a 21. století, a o etických i filozofických aspektech tohoto oboru.

Autorem překladu je ředitel Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Jan Šmarda, který o ní říká: „Je to velmi čtivá kniha. Autor v ní opět prokázal schopnost spojit odbornost s citem pro jazyk a příběhem.“ Na jejím převedení do českého jazyka pracoval zhruba dva roky. Na jazykové redakci se podílela anglistka a bohemistka Kateřina Danielová.

Pro překlad Šmardu oslovilo nakladatelství Munipress, protože se už dřív podílel na českém vydání knihy o historii léčby rakoviny „Vládkyně všech nemocí“ od stejného autora. Kniha o rakovině byla zaměřená na užší oblast a díky tématu určená nejširší čtenářské obci, kniha Gen naopak mapuje rozsáhlý obor molekulární biologie a zaujme spíše zájemce o přírodní vědy a medicínu. „Věřím, že toto dílo může pomoci k rozostření hranic mezi lékaři a přírodovědci, protože ukazuje, jak mohou znalosti přírodních věd pomoci s hledáním léčby geneticky podmíněných nemocí,“ podotkl. Předmluvu k českému vydání napsal biochemik Václav Pačes.

Munipress vydává knihu Gen ve své edici Poprvé v češtině. „Pro ni vyhledáváme významná díla světové odborné literatury, jejichž témata mají silnou vazbu k oborům na Masarykově univerzitě. V případě knihy Gen je to pak také připomínka odkazu Gregora Johanna Mendela, o nějž univerzita pečuje díky Mendelovu muzeu,“ dodala ředitelka nakladatelství Munipress Alena Mizerová.

Originál knihy s názvem „The Gene. An Intimate History“ vyšel v květnu roku 2016 a ještě v témže roce vyhrál Munipress soutěž o českého vydavatele knihy. Již v roce 2015 vydalo nakladatelství nejúspěšnější knihu Siddharthy Mukherjeeho „Vládkyně všech nemocí. Příběh rakoviny“, za niž autor získal Pulitzerovu cenu. Mukherjee se narodil v roce 1970 v indickém Dillí. Medicínu studoval na univerzitách ve Spojených státech amerických a ve Velké Británii, nyní přednáší na Kolumbijské univerzitě a zaměřuje se na hematoonkologii.

Nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress je jedním z nejvýznamnějších odborných nakladatelství v České republice. Každý rok vydává více než 400 titulů odborných a populárně naučných knih a také 54 odborných časopisů. Zaměřuje se na odbornou literaturu, a to vědeckou i populárně naučnou.