
Na Fakultu sociálních studií MU se po dvou letech v online prostředí vrací Multimediální den, tentokrát s tématem politické žurnalistiky
Studenti a studentky mohou už 25. listopadu navštívit Multimediální den pořádaný každoročně Katedrou mediálních studií a žurnalistiky. Tým organizátorů zvolil pro letošní rok téma politická žurnalistika. Na fakultu dorazí přednášet hosté z Česka i ze Slovenska, mezi nimi například Jakub Filo, Adam Blaško nebo Jaroslav Kmenta. Chybět nebude ani každoroční jarmark českých médií v atriu fakulty.
Po dvou letech pořádání Multimediálního dne v online prostoru se zase můžeme vrátit do prostor Fakulty sociálních studií a nechat studenty nahlédnout do pozadí práce českých médií, nabídnout jim zajímavé workshopy a debaty. „Těším se, že se na čtrnáctém ročníku Multimediálního dne setkáme všichni my mediální entuziasti a entuziastky zase osobně. Současně oceňuji, že organizační tým v čele s kolegou Jaroslavem Čuříkem vždycky přichází s aktuálním a palčivým tématem, tentokrát to bude politická žurnalistika. Jedním z témat je navíc reflexe české a slovenské novinařiny, a to třicet let po rozdělení společného státu. Ale tím nejpodstatnějším pro mě osobně bude potkat se, popovídat si a inspirovat se navzájem,“ uvedla vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky Lenka Waschková Císařová.
Slavnostní zahájení je naplánováno na 10 hodin, během něhož dojde i k předání cen Arnošta Heinricha za nejlepší žurnalistickou tvůrčí bakalářskou práci. Hlavním bodem programu je debata ve 12 hodin na téma Politická žurnalistika v rozkolísaném světě 21. století, které se zúčastní zástupce šéfredaktora deníku Právo Petr Šabata, zástupce šéfredaktora Deníku N Lukáš Werner, zástupce šéfredaktorky deníku SME Jakub Filo a Marína Urbániková, odborná asistentka Katedry mediálních studií a žurnalistiky. Zmínění novináři během debaty srovnají vývoj politické žurnalistiky v Česku a na Slovensku. Na závěr programu je připravená závěrečná tečka v podání scénáristy a moderátora českého satirického pořadu Šťastné pondělí Konstantina Sulimenka a tvůrce a moderátora slovenského satirického podcastu Piatoček Adama Blaška. Společně promluví o politických tématech a společenské náladě v obou zemích.
Pro studenty středních a vysokých škol bude připraveno pět workshopů. První z nich se bude zabývat tvorbou politických rozhovorů a povede ho novinářka deníku SME Zuzana Kovačič Hanzelová. Druhý workshop se zaměří na politickou investigativní žurnalistiku a povede jej zkušený investigativní novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta. Vývojem české a slovenské fotožurnalistiky vás provede Roman Vondrouš, fotoreportér ČTK, a Tomáš Benedikovič, fotoreportér slovenského Deníku N. Jaké byly proměny politického zpravodajství v českých denících se dozvíte na workshopu s Michałem Tkaczykem. Poslední workshop je v režii ČTK a bude se zabývat dělením Československa pohledem novinářů – pamětníků. K dispozici bude i několik workshopů od Asociace Středoškolských klubů ČR pro základní a střední školy.
Každoroční mediální jarmark v atriu fakulty začne v 9 hodin a skončí v pravé poledne. „Účastníci si budou moct vyzkoušet práci editorů v České tiskové kanceláři, politický kvíz u Brněnského deníku Rovnost nebo se podívat, jak vypadá práce redaktora v České televizi,“ dodala Waschková Císařová. Součástí jarmarku bude např. i Mladá fronta Dnes. Kromě toho mohou zájemci ve stejném čase navštívit studia Rádia R, Muni TV a Studexu, která najdou v pátém podlaží. Studentská média budou mít i svůj stánek v Atriu. Více informací najdou zájemci na Facebookové události zde.
Součástí Multimediálního dne bude i fotografická výstava ČTK Česko-slovenské okamžiky, která bude před budovou fakulty a výstava časopisů finalistů soutěže o nejlepší školní časopis na středních a základních školách.
Stáhnout článek | .pdf 176 kB |
---|