23. 1. 2020

Na Právnické fakultě MU začala rekonstrukce a modernizace čtyř poslucháren

Opravy a modernizace se dočkají čtyři posluchárny Právnické fakulty Masarykovy univerzity, které jsou už rok a půl z bezpečnostních důvodů uzavřené. Použití takzvaných hlinitanových cementů při stavbě této části budovy ve 30. letech 20. století totiž ohrozilo její statiku, a stavební práce tak budou rozsáhlejší, než se původně plánovalo. Rekonstrukce zadního traktu budovy, jejíž stavební část bude stát 42 milionů korun bez DPH, začala v těchto dnech a potrvá jeden rok. Opravené posluchárny se dočkají i nového nábytku či audiovizuální techniky.

Už v loňském roce se kvůli uzavření všech čtyř poslucháren konaly vybrané přednášky v náhradních prostorách v aule v areálu ve Vinařské ulici a využívat se budou také letos. Po dobu oprav bude uzavřená i menza, která se nachází pod posluchárnami, a omezený bude také provoz v přilehlé univerzitní aule, kde se budou konat jen vybrané akce, jako je univerzitní svátek Dies academicus a promoce.

„Začínáme s rekonstrukcí čtvrtiny budovy za plného provozu, a přestože budou stavební prostory oddělené, musí studenti i akademici počítat v následujících měsících s hlukem a prašností,“ podotkla tajemnice Právnické fakulty MU Blanka Přikrylová.

Budova Právnické fakulty MU vyrostla ve 30. letech 20. století jako první z tehdy plánovaného univerzitního kampusu Masarykovy univerzity, který měl vyrůst v Brně pod Kraví horou. V té době se ve stavebnictví používaly mimo jiné hlinitanové cementy, u nichž se až v 50. letech zjistilo, že nemají dlouhodobou pevnost.

Na jaře 2018 odborníci našli tyto hlinitanové cementy ve vodorovných nosných konstrukcích zadního traktu. Na základě posudku statika musely být posluchárny okamžitě uzavřeny, protože existovalo vysoké nebezpečí statického narušení dotčených konstrukcí. Podlahy byly neprodleně zajištěny podpůrnými konstrukcemi. Mimořádná kontrola ukázala, že problematické cementy byly použity pouze ve stropech poslucháren mezi prvním a druhým patrem, a ty budou při rekonstrukci vybourány a nahrazeny novou konstrukcí.

Stáhnout fotky .zip 585 kB