29. 9. 2017

Noc vědců na Masarykově univerzitě zavede do pravěku i do nitra buněk

Pohyb na všechny způsoby je hlavním motivem letošní Noci vědců, která se odehraje v pátek 6. října od 18 hodin. Odborníci z Masarykovy univerzity (MU) zájemcům představí například chůzi v mnoha podobách, pohyb v buňkách, pohyb zvířat, ale také ve virtuální realitě nebo v čase. Návštěvníci se také dozví více informací o fungování vysokých škol a o tom, proč prosazovaly navýšení svých rozpočtů.

Noc vědců na MU přitahuje každoročně tisíce zájemců.

Letošní ročník Noci vědců s podtitulem Mobilita se bude odehrávat na pěti místech v rámci univerzity, která propojí speciální autobusová linka. Zájemci mohou zamířit do vědeckých zón v Univerzitním kampusu Bohunice, v Mendelově muzeu MU, na Filozofické fakultě MU v ulici Arna Nováka, do areálu Přírodovědecké fakulty MU v Kotlářské ulici a na Fakultu informatiky MU v Botanické ulici.

„Téma mobility se prolíná více než stovkou aktivit, které mohou lidé na univerzitních pracovištích vidět nebo si je přímo vyzkoušet. Zkusit můžou třeba to, jak prochází virus buňkou nebo jak se mění pohyblivost ve stáří či s handicapem. Dozvědí se i to, jak cestují peníze,“ přiblížila koordinátorka akce Monika Mikulová.

Vědecké zóny budou sdružovat odborníky ze všech devíti fakult a dalších pracovišť univerzity. Na fakultě informatiky tak lidé kromě zajímavostí ze světa internetu a počítačů zjistí i novinky z bezpečnostního výzkumu nebo zajímavosti o fungování ekonomiky.

V zóně v Kotlářské ulici se mohou lidé těšit na cestu do pravěku, pohyb s mapou, ale také na určování kamenů nebo tradiční prohlídku skleníků botanické zahrady. V humanitní zóně na filozofické fakultě mohou zájemci zjistit, jaké to je být poutníkem, kam lze dojít s češtinou nebo se dozvědí víc o tématu migrace. V Mendelově muzeu bude vedle noční prohlídky expozice ještě VIDA! Science centrum představovat dopravní prostředky (ne)tradičně.

Otevřou se i brány univerzitního kampusu v Bohunicích, kde se návštěvníci dozví nejen o pohybu zvířat, rostlin, parazitů či buněk, ale také o tom, jak se pohybuje člověk. Senioři si mohou otestovat kondici a další zájemci si vyzkouší, jaký je pohyb ve stáří či s handicapem.

Lepší dostupnost všech míst na Masarykově univerzitě, která budou při Noci vědců přístupná, zajistí speciální bezplatná autobusová linka. Ta bude jezdit po půlhodině a bude mít pět zastávek v blízkosti jednotlivých vědeckých zón. Podrobný program a další informace jsou dostupné na www.noc-vedcu.muni.cz.

Stáhnout fotky .zip 3 802 kB