15. 9. 2022

Nová celosvětová mapa biodiverzity rostlin pomůže ochraně přírody

Na Zemi existuje mnoho míst, které mají podobnou druhovou rozmanitost rostlin jako oblasti amazonského deštného pralesa. Překvapivé zjištění odhalil mezinárodní tým výzkumníků, který ve své studii pomocí umělé inteligence analyzoval datový soubor přibližně 170 tisíc vzorků vegetace ze všech klimatických zón a zmapoval, jak moc se mění odhady rozmanitosti rostlin, když se oblast vzorkování pohybuje od několik metrů čtverečních do hektarů. Přehled oblastí, které se na malých územích vyznačují podobnou biodiverzitou, jako oblasti amazonského deštného pralesa, vědci zpracovali do nové celosvětové mapy.

Botanici z Masarykovy univerzity před několika lety na objevili na jižní Sibiři lesy s druhově nejbohatším bylinným podrostem v mimotropické Eurasii. Nová studie potvrdila, že rostlinná společenstva této oblasti patří k celosvětově nejbohatším.

Výsledky vědecké studie, na nichž se významnou měrou podíleli i vědci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU), byly publikovány v prestižním magazínu Nature Communications a mohly by být využity v nových směrech ochrany přírody.

„V biogeografii a ekologii se dlouho zdůrazňuje, že největší počty rostlinných druhů se nacházejí v tropických oblastech a směrem od rovníku k pólům se druhová rozmanitost zmenšuje. To je pravda, ale jen když hodnotíme údaje o počtech druhů ve velkých územích, například krajinných celcích nebo administrativních regionech,“ vysvětlil nové zjištění ředitel Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Milan Chytrý, který je jedním z autorů článku v časopise Nature Communications.

Celosvětově reprezentativní data o počtech druhů v rostlinných společenstvech na malých plochách dosud neexistovala. Vědci využili světovou vegetační databázi sPlot, kterou spolu s německými kolegy z institutu iDiv Halle-Jena-Leipzig založili v roce 2013. Na Ústavu botaniky a zoologie pro tuto databázi připravili všechna evropská data a část dat ze Sibiře. Další čeští spoluautoři mimo Masarykovu univerzitu připravili data z vlastního terénního výzkumu ve východní Asii, Himálajích a Andách.

„Když jsme použili data z databáze sPlot, ukázalo se, že tropické deštné lesy jsou stále mezi druhově nejbohatšími ekosystémy na světě, ale bohaté lesy se nacházejí i v mimotropických oblastech. Druhově nejbohatší nelesní ekosystémy se vyskytují jak v tropických oblastech, tak mimo tropy – to je nové a pro leckoho možná překvapivé zjištění, ale dobře to zapadá do našich studií, které jsme ve střední Evropě a na jižní Sibiři prováděli už před deseti lety,“ upřesnil Chytrý.

Zjištění, ve kterých územích a typech biotopů se na malé ploše vyskytuje nejvíc druhů, umožní zřízení územní ochrany a společnou ochranu množství druhů. Znalost rozložení druhového bohatství tak může napomáhat při rozhodování o prioritách v ochraně přírody. Na výsledky publikované v článku navazuje řada dalších studií o různých aspektech globální diverzity rostlinných společenstev, které v rámci databáze sPlot připravuje tým Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty MU ve spolupráci s dalšími experty v Česku i zahraničí.

Stáhnout fotky .pdf 103 kB