22. 9. 2022

Nová monografie objasňuje prvky legendy o herci Oldřichu Novém

ON, Kristian v montérkách je název nové, víc než čtyř set stránkové knihy Šárky Gmiterkové, která přibližuje hvězdnou osobnost Oldřicha Nového. Autorka působící na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity čtenářům nabízí vhled do hvězdné kariéry i do zákulisí života populárního herce a připomíná také působení Oldřicha Nového v Brně.

Monografii s názvem On, Kristian v montérkách vydal Národní filmový archiv a autorka ji pojala jako všestranný průzkum profesní kariéry Oldřicha Nového pomocí konceptu star studies. “Star Studies jsou pevně etablovaným proudem výzkumu filmu i jiných médií, který umožňuje zkoumat filmové hvězdy coby důležitý prvek nejen filmových textů, ale také filmového průmyslu, potažmo celého kulturního prostoru. Nabízí nástroje pro analýzu recepce hereckých osobností vnímaných jako soubor nejen hereckých schopností, ale také občanských postojů, osobnostních rysů nebo vzhledu,” uvedl vedoucí Ústavu filmu a audiovizuální kultury Pavel Skopal s tím, že Gmiterková tuto výzkumnou perspektivu úspěšně vnáší do českého filmovědného prostředí. “Její rozsáhlá a precizní práce o Oldřichu Novém je první původní knižní publikací, která u nás tento přístup a jeho výsledky představuje širší čtenářské obci,” zdůraznil Skopal.

Publikací o Oldřichu Novém dosud vyšlo nespočet, mnohokrát je zmiňován ve vzpomínkách pamětníků. V čem je monografie generačně mladší autorky jiná? "Snažím se Nového vnímat ne tolik jako soukromou osobnost, ale jako profesionálního herce v několika mediálních a kulturních průmyslech, jehož kariéra se vinula napříč pěti politickými režimy. V každém z nich musel čelit velmi specifickým výzvám, které ho nutily modifikovat jeho pečlivě budovaný hvězdný obraz a herecký typ. Zároveň musel zůstat stále stejný a rozpoznatelný pro publikum. Ačkoliv se v úvodu své knihy vymezuji proti existujícím popularizačním publikacím o Novém, také s nimi pracuji. Jejich autoři a autorky totiž měli možnost vyzpovídat některé dnes již nežijící pamětníky a pamětnice; projíždět místa, která Nový rád navštěvoval nebo zaplňovat bílá místa v jeho osobním životě, jako například skutečný původ jeho adoptované dcery Jany, provdané Včelákové. Daří se jim Nového vykreslit v jeho každodennosti: jak trávil léto, s kým, jaký byl řidič, host nebo strávník. Já jsem se oproti tomu zajímala víc o jeho profesionální dráhu na pozadí širších politicko-kulturních dějin," říká odborná asistentka Ústavu filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty Šárka Gmiterková. Kniha vychází z autorčiny disertační práce a měla křest na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Působení Oldřicha Nového v Brně je spojeno především s Národním divadlem (Zemským divadlem), kde působil nejdříve jako herec, později i jako režisér (od roku 1923) a šéf operety (od sezony 1925/26). Brno pro něj bylo nesmírně důležité, protože tu potkal svoji manželku, fotografku Alici novou, rozenou Wienerovou. Chodil rád do dnes už neexistující Akademické kavárny, také do hotelu Avion nebo do kavárny Bellevue na nároží dnešního Moravského náměstí a Joštovy ulice. Celý život se vracel do hotelu Grand, kam ve 20. a v první polovině 30. let chodíval po představení na pozdní večeři. Když po válce do Brna zavítal na divadelní hostování, brával sem na jídlo svoji dceru Janu se zetěm Josefem Včelákem. Produkční šéf a příležitostný herec Bohumil Šmída ve svých pamětech vzpomínal, jak právě v baru hotelu Grand po premiéře filmu Kde alibi nestačí strávil s Novým nádherný a neopakovatelný večer, protože prostor byl prázdný a Nový zpíval všechny možné šlágry. A pokud se podíváme, kde v Brně bydlel, nejdéle to bylo na Veveří č. 18. až do roku 1931,“ podotkla Gmiterková.

Monografie má 433 stran a čtyři fotografické verze knižní obálky. "Název knihy tvoří iniciály Oldřicha Nového. Zároveň jde o zdůraznění jeho pozice jedinečné hvězdy a herce. Fakt, že nemusíme rozepisovat celé jméno, ale stačí Nového fotografie spolu s jeho iniciálami, jasně dokládá, jak moc je vrostlý do českého kulturního prostředí," dodala Gmiterková.

Stáhnout fotky .zip 12 458 kB