18. 5. 2021

Nová tvář kina Scala: sedačky, koberce i nápisy

Scala se proměnila nejen uvnitř, ale i venku. Nad vchod z Moravského náměstí byl nainstalován světelný nápis, další nápisy a znaky v novém vizuálním stylu univerzity jsou umístěny na různých viditelných místech v interiéru kina.

Do nového se během nuceného uzavření zapříčiněného koronavirovou epidemií obléklo kino Scala. Došlo k výměně všech 475 sedaček a koberců v sále i na balkóně. Staré sedačky vnímali návštěvníci  filmů za nepohodlné, s nadsázkou lze říci, že hlavně pro návštěvníky celodenních konferencí představovaly bolavé místo celého kina. Posezení v kině si tak nyní opravdu užijí.

Výměna sedaček, které v kině sloužily celá desetiletí, proběhla již na začátku roku. Rekonstrukce, která představovala náklady přesahující tři miliony korun, byla financována převážně z prostředků Masarykovy univerzity. Přibližně desetinu nákladů pokryl grant Státního fondu kinematografie a částečně si sedačky pořídili i sami fanoušci Scaly, kteří v projektu Daruj Scale (www.darujscale.cz) za finanční příspěvek adoptovali sedačku.

„Dlouho jsme usilovali o nové sedačky, které by svou ergonomií vyhovovaly současným standardům, a zároveň nenarušily charismatickou estetiku sálu.  Letos v lednu, zrovna v době, kdy kultura kvůli pandemii mlčela, se nám to podařilo. Jako obzvláště potěšující vnímám, že část nákladů jsme mohli pokrýt i díky grantu Státního fondu pro podporu kinematografie a z příspěvků věrných fanoušků kina,“ říká manažer Univerzitního kina Scala Petr Dimitrov.

Také na nových sedačkách najdou tito dárci štítky se svými jmény, ve foyer kina je navíc umístěna zbrusu nová tabule s jejich jmény. Masarykova univerzita projekt - po investici do sedaček - spustila od nuly, momentálně je na kontě nových téměř 43 tisíc korun.

Kino Scala představovalo již od dob svého vzniku v roce 1929 svou vybaveností, velikostí a kapacitou zásadní bod na kulturní mapě Brna. Po velkou část své historie platilo za samozřejmé dějiště filmových premiér i dalších významných kulturních a společenských událostí, včetně velkých vědeckých a politických přednášek. Když však kino nedostačovalo v konkurenci multiplexů, vedení města Brna v roce 2011 rozhodlo, že jej coby jedno z posledních městských kin, po více než 80 letech provozu uzavře. Tento záměr se setkal s protestní reakcí vyvolanou především akademiky z Filozofické fakulty MU. Následná jednání vedení univerzity a zástupců města Brna vyústila v rozhodnutí, že provozovatelem kina se stane Masarykova univerzita ve spolupráci se soukromou společností Aeropolis. Prostor 14. října 2013 ožil jako Univerzitní kino Scala a znovu se stal premiérovým kinem, vrátil se ale také coby dějiště přednášek, konferencí a dalších kulturních událostí univerzity. V posledních letech se Scala oficiálně drží na pozici vůbec nejnavštěvovanějšího jednosálového kina v České republice.