
Ochranná známka „Testováno v Antarktidě“
Masarykova univerzita (MUNI), která vlastní a provozuje vědeckou základnu na ostrově Jamese Rosse u Antarktického poloostrova, už druhým rokem nabízí firmám unikátní možnost nechat u svého výrobku v prostředí Antarktidy prověřit klíčové vlastnosti, jejichž případné vylepšení zvýší kvalitu a tím i spokojenost spotřebitele. MUNI si pro tento účel zaregistrovala českou ochrannou známku „Testováno v Antarktidě“ a evropskou ochrannou známku „Tested in Antarctica“.
Ochrannou známku může univerzita udělit na technologie či výrobky, které byly testovány a obstály v extrémních podmínkách na České vědecké stanici J. G. Mendela. Členové vědecké expedice u výrobků vyzkouší, zda splňují vlastnosti deklarované výrobcem, a to i při intenzivním užívání v náročném polárním prostředí.
„Mimo odpovědí na otázku, zda materiál či výrobek je, nebo není vhodný k použití v extrémním prostředí, mohou firmy získat i praktická doporučení ke změnám designu či jiným úpravám svých technologií. V minulosti, ještě bez ochranné známky, jsme poskytli rady například v případě potravin, outdoorového vybavení či prototypu malé větrné elektrárny,“ řekl manažer stanice Pavel Kapler.
Podmínky testu a výsledky, které členové polární expedice zaznamenali, jsou zveřejněny na internetové stránce www.testovanovantarktide.cz, a to ke každému výrobku zvlášť, aby se mohli spotřebitelé snáze orientovat v kvalitách jednotlivých produktů. Je tam uvedená doba testování, konkrétní podmínky, za jakých testování probíhalo, výsledek testu (zkušenosti při užívání), počet osob, které testování provedly, případně doporučení pro výrobce.
Ochrannou známku Testováno v Antarktidě dosud získaly tři výrobky:
• Obuv do náročných podmínek S50862 PREDÁTOR GTX (výrobce Prabos plus a.s.)
• Termoregulační spodní prádlo CleverTex Merino (výrobce VÚB, a.s.)
• Termoizolační spodní prádlo CleverTex Viloft (výrobce VÚB, a.s.)
Testování v sezóně 2018-19
S letošní polární expedicí pojedou do Antarktidy následující výrobky, které se ucházejí o možnost získat ochrannou známku Testováno v Antarktidě:
• zimní čepice lehká a teplá (výrobce KAMA spol. s r.o.)
• batohy 45-55 a 72-90 l (výrobce BOLL GEAR s.r.o.)
• protisněhové návleky (výrobce BOLL GEAR s.r.o.)
• univerzální nano-impregnace (výrobce NanoConcept)
• outdoorové ponožky (výrobce Fuski BOMA s.r.o.)
• vyhřívaná prostěradla (výrobce VÚB, a.s.)
• outdoorové boty (výrobce Prabos plus a.s.)
Výpravě své sanační interiérové nátěry v nadcházející antarktické sezóně zdarma poskytla společnost NanoConcept, aditiva do nafty pro snížení potřeby společnost NanoTrade s.r.o. a bio čaje společnost Sonnentor s.r.o.; pro tyto výrobky však firmy neusilují o udělení ochranné známky.
Kontakty
-
Ing. Ema Marušáková
telefon: 549 49 5158, 771 505 703 e‑mail: