19. 10. 2018

Osudové roky republiky připomene MUNI výstavou, šifrovačkou i vycházkami

Historická výročí, osobnosti i události přelomových období připomene v následujících týdnech Masarykova univerzita (MUNI) v rámci projektu Tři osudové roky. Výstava před jejím rektorátem se bude věnovat roku 1993, kdy se rozdělilo Československo, tematické prohlídky města spjaté s brněnskou kulturní a queer scénou připomenou 90. léta a šifrovací hra provede zájemce po místech propojených s osobností prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Šifrovací hra Masaryk v Brně byla spuštěna dnes a prvního československého prezidenta bude připomínat netradičně. Zaměřuje se totiž na jeho mládí a studia v Brně. Začínat bude na rektorátu MUNI na Žerotínově náměstí a zájemci budou potřebovat brožurku nutnou k odstartování hry, kterou je možné stáhnout z webové adresy muni.cz/masarykvbrne a vytisknout si ji. Hráče čeká luštění hádanek a objevování šesti míst spojených s Masarykem. Potřeba je k tomu mobilní telefon. Zájemci se také mohou zapojit do soutěže o nejlepší luštitele, která potrvá do poloviny listopadu. Ty nejchytřejší a nejrychlejší budou čekat věcné ceny.

Do nálady 90. let minulého století, které přinesly rozpad republiky, vrátí zájemce komentované procházky s odborníky. Šest dvouhodinových akcí bude věnováno brněnské kultuře po roce 1989 a prohlídka provede účastníky proměnami kulturních institucí od divadel po muzea a připomene jim filmy či hudbu tehdejší doby. První procházka na toto téma se bude konat v pondělí 29. října a poslední pak v sobotu 8. prosince. Termín jednotlivých prohlídek a možnost registrovat se na ně najdou zájemci na facebookové stránce Masarykovy univerzity.

Jiné téma bude mít mimořádná procházka věnovaná životu gay a lesbické komunity v Brně v 90. letech. Půjde o ojedinělou příležitost podívat se na místa a podniky, kde se tato komunita scházela, a zjistit, jak nejen v 90. letech, ale i mnohem dřív v Brně fungovala. Tato akce se bude konat pouze 6. listopadu a její kapacita je omezená na 50 lidí.
Třetí akcí bude výstava „1993 Rok samostatnosti a svobody?“, která začne 31. října a zaměří se na období vzniku samostatné České a Slovenské republiky. Návštěvníci na ní budou mít možnost zjistit, jak vypadal rok 1993 pohledem tehdejšího rektora nebo studentů, a dostanou také příležitost hlasovat v referendu o tom, zda republiku rozdělit či nikoliv. Expozice, kterou bude tvořit osm výstavních ploch před budovou rektorátu, potrvá až do 14. prosince.

Všechny zmiňované akce jsou součástí projektu Tři osudové roky podpořeného ministerstvem školství v rámci dotačního programu pro připomínku státních výročí v roce 2018.