10. 11. 2017

Péče na prodej ukazuje, jak se práce z lásky stala placenou službou

Stále ještě nový společenský fenomén shrnuje nová kniha nakladatelství Munipress s názvem „Péče na prodej. Jak se práce z lásky stává placenou službou“. Populárně naučnou formou přibližuje trend přesouvání péče o členy rodiny a domácnost ze samotných členů rodin do sféry služeb, za které se platí. Autoři pracují i s pocitem viny, který lidé prožívají, protože mají dojem, že by péči měli zastat sami. Jednotlivé kapitoly navíc doprovází kreslené glosy ilustrátorky Venduly Chalánkové.

Kniha, pod kterou je podepsaná socioložka Masarykovy univerzity Adéla Souralová a její kolegové, zavádí čtenáře do prostředí miniškolek, hotelů pro psy, hodinových manželů či agentur poskytujících péči o seniory, děti či domácnost. Jedná se totiž o subjekty prodávající služby ještě donedávna vykonávané z lásky, tedy bezplatně, samotnými členkami a členy domácnosti.

„Příslušníci takzvané sendvičové generace, kteří často pečují o svoje děti i o svoje již stárnoucí rodiče, se využíváním těchto služeb snaží skloubit všechny úkoly, jejichž splnění se od nich v životě očekává. My se ale na všechno díváme optikou poskytovatelů služeb. Zajímáme se o to, jak bojují s předsudky vůči svým produktům a předcházejí výčitkám lidí, že by se měli o všechno postarat sami,“ přiblížila Adéla Souralová, vedoucí autorského kolektivu. Kniha podle ní nový fenomén nesoudí, rozebírá spíš příčiny jeho vzniku a aktuální společenskou situaci.

Jednotliví poskytovatelé svoje služby často prezentují tak, že si zákazníci jejich pořízením kupují volný čas pro sebe sama nebo odpočinek od rodiny. Výrazná sociální tématika publikace předurčila i to, jak nakonec vypadá. Ilustrací do knihy se proto ujala významná česká výtvarnice Vendula Chalánková, absolventka Fakulty výtvarných umění VUT, jejíž koláže, výšivky, komiksy a instalace vynikají černým humorem a sociální angažovaností.

Péče na prodej bude slavnostně představena na křtu, který se koná v pondělí 13. listopadu 2017 od 17 hodin v prostorách Domu umění, Malinovského náměstí 2, Brno. Součástí programu bude i výstava originálů ilustrací Venduly Chalánkové. Vstup je volný.