2. 11. 2016

Pedagogická fakulta MU slaví 70. výročí. Připomene Patočku a rozdá ceny

Oslavy 70. výročí založení Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity vyvrcholí 9. listopadu 2016 hned dvěma akcemi. Ve 12 hodin bude přímo na fakultě na adrese Poříčí 9 odhalena plastika na počest zdejšího někdejšího pedagoga a slavného českého filozofa Jana Patočky. V 15 hodin pak v aule Masarykovy univerzity na adrese Veveří 158/70 začne předávání ocenění významným osobnostem fakulty i úspěšným absolventům.

Podle děkana pedagogické fakulty Jiřího Němce mají být oslavy výročí připomínkou toho, jak je důležité hájit zájmy studentů a učitelů při svobodném rozvoji lidské osobnosti. „Ne vždy mohli být učitelé naší instituce svobodní v preferenci vyznání či hodnot. Více než polovinu času existence Pedagogické fakulty MU byla příprava učitelů pod silným tlakem komunistické ideologie, která si osvojovala právo zasahovat nejen do obsahu, ale i metod a forem vzdělávání,“ uvedl Němec.

Připomenul tak mimo jiné to, že pedagogické fakulty v Brně, Praze, Olomouci a Bratislavě vznikly zákonem z roku 1946 jako reakce na tehdejší politickou situaci.

V Brně se tato skutečnost bude připomínat nejdříve novou kinetickou plastikou ceněného sochaře Matěje Smetany. Dílo odkazuje na filozofa Jana Patočku, jenž se v začátcích podílel na formování fakulty. Odhalovat ho bude jeden z žáků Patočkových bytových seminářů, filosof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa. Kromě toho se na chodbu fakulty vrací busta Jana Ámose Komenského. Původní byla sádrová, nová je odlitá z bronzu.

Den oslav bude pokračovat předáváním ocenění osobnostem spjatým s historií či současností fakulty. Děkan Němec rozdělí spolu s rektorem univerzity Mikulášem Bekem pět malých bronzových, devět bronzových a čtyři stříbrné univerzitní medaile. Ty stříbrné připadnou bývalému děkanovi Josefu Trnovi, současnému vedoucímu katedry výtvarné výchovy Radku Horáčkovi, vedoucí katedry německého jazyka a literatury Věře Janíkové a vedoucí katedry speciální pedagogiky Marii Vítkové.

Ceny převezmou také absolventi fakulty, kteří už dnes excelují jako pedagogové. Nově udělované vyznamenání má fungovat jako další připomínka důležitosti učitelské práce a do budoucna se stane tradicí. V prvním ročníku vybere odborná komise nejlepší kantory ve čtyřech kategoriích.