5. 9. 2018

Pedagogové vydali knihu o smlouvání mezi rodiči a dětmi

Populárně-naučná kniha s názvem „Domluvme se“ vyšla před několika dny pod patronací Institutu výzkumu inkluzivního vzdělávání Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Český překlad úspěšné americké publikace slouží jako pomůcka rodičům, jak s dětmi lépe vyjednat plnění úkolů prostřednictvím smluv. Domluvme se je první publikace z desetidílné série. Jejím prostřednictvím pedagogové přináší do Česka v tuzemsku dosud málo známé techniky aplikované behaviorální analýzy, tedy přístupu, který mimo jiné pomáhá dětem s poruchami autistického spektra.

Publikace má záměrně takovou formu, aby si ji mohli číst rodiče i s dětmi.

Publikace je koncipovaná jako příručka pro děti i rodiče, určená je ke společnému čtení. „Popisuje techniku takzvaných behaviorálních smluv. Když rodiče chtějí, aby se dítě chovalo určitým způsobem, přesně to ve smlouvě stanoví a určí také, jakou dítě dostane odměnu za to, že úkoly obsažené ve smlouvě skutečně splní,“ přiblížil Karel Pančocha, vedoucí institutu výzkumu inkluzivního vzdělávání.

Cílem knihy podle něj není, aby se smlouvy staly jedinou metodou používanou v rodině k řešení problémů, mají ale pomoct dosáhnout některých výchovných cílů. Dítě má díky nim vždycky dostat něco, co je pro něj opravdu odměnou. Publikace mimo jiné popisuje, jak k dohodě dospět, nebo jak by měla vypadat. Pedagogové radí, aby měla vždy fyzickou podobu, která se přilepí například na místo, které se ujednání týká.

Kniha je první z desetidílné překladatelské série. Autory „Domluvme se“ jsou v originále Američané Jill C. Dardigová a William L. Heward. V Česku sérii postupně vydá nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress.

Technika behaviorálních smluv je jedna z mnoha, které se používají v aplikované behaviorální analýze, což je forma pomoci lidem s problémy v chování nebo s narušenou komunikační schopností. V Česku jsou aktuálně jenom dva odborníci, kteří ji praktikují, proto si Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity nechala akreditovat kurzy, ve kterých připravuje odborníky nové.

Součástí této přípravy je právě také vydávání zahraničních publikací v češtině. Kromě toho nedávno vznikly přímo na fakultě specializované učebny, která slouží jako tréninkové místo pro budoucí behaviorální analytiky, tedy odborníky, kteří aplikovanou behaviorální analýzu ovládají.

Stáhnout fotky .jpg 5 963 kB