10. 5. 2022

Pravda a demokracie. Evropské dialogy Václava Havla budou i v Brně

Univerzitní kino Scala přivítá výjimečnou událost! Ve čtvrtek 12. května v něm budou od 18 hodin debatovat odborníci z Česka i ze zahraničí na vysoce aktuální téma pravda politiky a politika pravdy. Setkání s mimořádnými osobnostmi se uskuteční v rámci mezinárodního projektu Evropské dialogy Václava Havla.

Událost zahájí děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Stanislav Balík, následovat bude zdravice ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka a úvodní slovo ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského. Program se bude konat v angličtině a češtině se simultánním tlumočením z/do obou jazyků. Vstup je volný.

"Téma, jemuž se dialogy budou věnovat, je nesmírně důležité. Nejen v současné době, kdy doslova v přímém přenosu sledujeme boj dezinformační scény o vliv na veřejnost. Otevírá řadu dilemat, klade velké nároky na vládce i občany. Jsme připraveni mluvit pravdu? Jsme připraveni unést pravdu? Existuje v otázce pravdy v politice dilema menšího a většího zla? Proto je úžasné, že se nad takovými otázkami chceme zamýšlet z různých úhlů pohledu,“ říká děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, jenž působí akademicky jako profesor na katedře politologie, kde se věnuje tématům moderní české politiky, komunální politiky a vztahům církve a státu. Zároveň je autorem a spoluautorem několika desítek domácích i zahraničních monografií a odborných článků.

Hosty diskuse budou britský novinář, akademik, spisovatel a televizní producent Peter Pomeranzev a přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Orko Vácha.

Peter Pomeranzev se narodil v Kyjevě, na univerzitě v Edinburghu vystudoval anglickou literaturu a němčinu. Téměř 10 let žil v Rusku, kde pracoval pro televizi TNT, je odborníkem na ruskou propagandu a na americké Johns Hopkins University zkoumá dezinformace a fake news.

Marek Orko Vácha je zase jedním z našich největších odborníků na lékařskou a enviromentální etiku a evoluční biologii. Je také také římskokatolickým knězem, jenž se dvakrát zúčastnil expedice do Antarktidy, teologem, přírodovědcem a respektovaným pedagogem a poradcem ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.

Jak velké může být napětí mezi politikou a realitou, než občané ztratí důvěru v politickou reprezentaci či samotnou demokracii? Nejen touto otázkou se budou zabývat panelisté během čtvrteční debaty, kterou vás provede politoložka Petra Mlejnková, jež je odbornicí na politický extremismus a radikalismus v Evropě, bezpečnostní politiku, informační válku a propagandu. Během svého doktorského studia politologie se zabývala například mezinárodní spoluprací neonacistů v Evropě.