13. 8. 2018

Promítání na budovu rektorátu Muni připomene okupaci z roku 1968

Výročí 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy připomene letos Masarykova univerzita sobě i obyvatelům a návštěvníků Brna audiovizuální formou. Na budovu rektorátu se bude z Moravského náměstí promítat projekce s názvem 1968 – rok smutku a ztrát. Asi sedmiminutová obrazová smyčka poběží poprvé v pondělí 20. srpna od 22 hodin, a to každý den až do čtvrtka do jedné hodiny ranní.

Takzvaný videomapping, při kterém se k projekcím využívají volně stojící objekty a silné projektory, je součástí univerzitního projektu Tři osudové roky zaměřeného na důležité milníky v české historii – léta 1918, 1968 a 1993.

V projekci budou využity dobové prameny a brněnské reálie, například záznamy pirátského vysílání brněnského studia Československé televize, které zachytila a archivovala rakouská televize. „Záznamy mají dodnes silný interpretační dopad zvláště v porovnání s oficiální verzí Moskvy o bratrské pomoci proti kontrarevoluci, která byla přednesena v OSN,“ popsala autorka projekce Jana P. Francová z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

Archivní televizní snímky doplní mimo jiné ilustrace. „Vizuálně vycházíme ze symbolického znázornění květinových myšlenek a demokratizačních idejí, které provázejí 60. léta a jsou v kontrastu s obrazy zbraní představujících hrubou vojenskou sílu, kterou Sovětský svaz použil k uchování svého vlivu v Evropě,“ doplnila Francová, která při přípravě spolupracovala s autorem hudby Tomášem Vtípilem a využila archivní materiály České televize a Masarykovy univerzity.

Videomapping odkazující na události roku 1968 je jenom jednou z mnoha akcí projektu věnujícího se důležitým milníkům české historie. Kromě něj se pro veřejnost chystá ještě například animovaný film o prvním prezidentovi Tomáši Garigguovi Masarykovi a výstava k rozdělení Československa, která bude před rektorátem Masarykovy univerzity k vidění od listopadu do poloviny prosince.