30. 3. 2022

První rektor Masarykovy univerzity Karel Engliš má svou bankovku

Česká národní banka dnes vydala teprve druhou pamětní bankovku ve své historii. Vyobrazen je na ní několikanásobný prvorepublikový ministr financí a historicky první rektor Masarykovy univerzity Karel Engliš. Bankovka v hodnotě 100 Kč byla symbolicky představena na půdě Právnické fakulty MU, kde někdejší guvernér Národní banky Československé působil jako děkan.

Karel Engliš byl výjimečnou a nadčasovou osobností našich dějin, nejvýznamnějším teoretikem meziválečného Československa, který ovlivnil dvě generace českých ekonomů. Byl také profesorem národního hospodářství, jenž krátce po vzniku samostatného Československa předložil návrh na zřízení druhé české univerzity v Brně, jejímž aktuálním rektorem je Martin Bareš.

„Pro naši univerzitu je dnešní den velmi významnou událostí, neboť prof. Karlu Englišovi vděčíme i po více než sto letech za mnohé. Stál u zrodu naší univerzity a byl oddaným stoupencem Tomáše Garrigua Masaryka, se kterým je pojil vztah plný vzájemného respektu a úcty. Do historie Masarykovy univerzity se prof. Karel Engliš zapsal nejen jako první rektor a jeden z iniciátorů pořízení univerzitní insignie, ale stál také za položením základního kamene Právnické fakulty, na jejíž půdě se dnes nacházíme. Tento den patří opravdu velkému muži a dneškem alespoň trochu splácíme svůj dluh vůči prof. Karlu Englišovi, který byl po r. 1948 těžce zkoušen komunistickým režimem, jeho dílo bylo systematicky ničeno, a nakonec zemřel v chudobě a zapomnění,“ vzdává hold svému předchůdci současný nejvyšší představitel Masarykovy univerzity a zároveň úřadující předseda České konference rektorů.

Spojení Masarykovy univerzity a České národní banky prostřednictvím osoby Karla Engliše a vydání pamětní bankovky se nabízí i z toho důvodu, že Engliš, jenž působil jako ministr financí hned v šesti vládách, inicioval v r. 1926 také založení Národní banky Československé a později se stal i guvernérem centrální banky.

„Osobně považuji Karla Engliše za největšího národohospodáře československých a českých dějin. Věřím, že rozhodnutí zobrazit právě Karla Engliše na druhé pamětní bankovce v historii ČNB přispěje k veřejnému docenění jeho osobnosti i jeho odkazu,“ uvedl současný guvernér České národní banky Jiří Rusnok. „Engliš byl průkopníkem teorie cenové stability, která se stala od vzniku samostatné československé koruny určitou protiváhou deflační politiky v podobě zhodnocování koruny. Jeho vizí byla stabilní měna, která je vždy pouze nástrojem, přičemž hlavní je výroba a její konkurenceschopnost. Ačkoli se nyní ocitáme v období zvýšené inflace, ČNB dbá – a jsem přesvědčen, že vždy dbát bude – o to, aby tato epizoda co nejdříve odezněla a Englišův koncept cenové stability byl v praxi uplatňován i nadále,“ dodal guvernér.

Engliš, který se narodil jako deváté dítě do rodiny řezníka, chápal ekonomii jako vědu „o pořádku, v kterém jednotlivci a národové pečují o udržení a zlepšení života“. Tento pořádek považoval za účelový, vycházející z účelového myšlení. Z tohoto hlediska pak definoval základní ekonomické kategorie jako hodnotu, kapitál, ceny a peníze. Jeho úvahy měly přínos i pro sociologii, filozofii a logiku. Engliš je doposud jediným Čechem v dějinách, kterému se podařilo být rektorem Masarykovy univerzity a také rektorem Univerzity Karlovy. V roce 1991 mu byl prezidentem Václavem Havlem in memoriam udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

Stáhnout článek .pdf 376 kB
Stáhnout fotky .zip 57 956 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info