11. 12. 2020

Rektor Masarykovy univerzity žádá zrušení pracovní povinnosti pro všechny studenty

Vláda ve čtvrtek 10. prosince potvrdila prodloužení nouzového stavu do 23. prosince a zároveň zrušila pracovní povinnost pro studenty lékařských fakult v oboru všeobecného lékařství, která dle současné legislativy vyplývá z nouzového stavu.

Apel Masarykovy univerzity, vrátit studenty zpět do plnohodnotné výuky, tak splnila jen částečně. Neskončila totiž například pracovní povinnost studentům v dalších nelékařských oborech, jako jsou laboranti, fyzioterapeuti, zdravotní sestry atd.

„Koncepčně není možné vyvázat z pracovní povinnosti pouze část studentů. Blíží se zkouškové období a vzdělání nesmí jít stranou. Dotčení studenti jsou nyní vystaveni velmi komplikované situaci v souvislosti se svým studiem a plněním studijních povinností,“ připomíná rektor Martin Bareš.

Na Lékařské fakultě MU se zrušení pracovní povinnosti u lékařů týkalo 250 studentů, v dalších nelékařských oborech zůstává kolem 160 studentů stále v pracovní povinnosti.

Pracovní povinnost se týká zejména studijních programů pedagogické, farmaceutické, filozofické a přírodovědecké fakulty, fakulty sociálních studií a fakulty sportovních studií. Pro studenty je situace dlouhodobě neudržitelná, protože přes den pracují a přitom mají absolvovat výuku a připravovat se na zkoušky.

Rektor MU Martin Bareš již před dvěma týdny poukazoval na fakt, že povinnost studentů nastoupit k práci do zdravotnictví a sociálních služeb musí stát přehodnotit a umožnit jim studovat. Současné rozhodnutí zrušit pracovní povinnost pouze medikům nepovažuje za správné.

Pomoci v zařízeních, která personálně nezvládají krizi vyvolanou nemocí COVID-19, by mělo být dobrovolným rozhodnutím samotných studentů. MU má jako jediná univerzita v České republice aplikaci, díky které se dobrovolníci mohou k poptávané pomoci sami hlásit. V současné době má zájem pomáhat přes aplikaci MUNI POMÁHÁ 3823 dobrovolníků.

 

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info