19. 1. 2021

Rektor MU Martin Bareš se stal členem expertní skupiny Evropské asociace univerzit

Evropská asociace univerzit (EUA) zvolila rektora Masarykovy univerzity Martina Bareše členem osmičlenné expertní skupiny, která bude fungovat jako poradní orgán Evropské komise při vytváření evropské strategie globálního přístupu k výzkumu, inovacím a vzdělávání.

V osmičlenné expertní skupině nazvané EUA European Global Strategy Response Group jsou kromě Martina Bareše také zástupci univerzit a univerzitních asociací z Německa, Španělska, Švédska, Francie, Gruzie, Velké Británie a Nizozemí.

„Je to pro mě obrovská čest, že mě Evropská univerzitní asociace zvolila jako svého zástupce, který bude radit při vytváření budoucí strategii Evropské unie. Jako přední česká výzkumná a vzdělávací instituce, jejíž součástí je například také vědecké centrum CEITEC, máme Evropské komisi co nabídnout a těším se na zajímavou spolupráci,“ říká rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Barešovo členství v expertní skupině navrhla Evropské univerzitní asociaci Česká konference rektorů (ČKR) v prosinci minulého roku. Tehdy EUA vyzvala celkem 40 národních konferencí rektorů z evropských zemí, aby nominovaly do expertní skupiny nejlepší odborníky.

„Velmi nás potěšilo, že prezident Evropské univerzitní asociace Michael Murphy vybral z velké konkurence kandidátů z celé Evropy zástupce z Česka. Být součástí expertní skupiny je úspěch nejenom pro Masarykovu univerzitu a Českou konferenci rektorů, ale také pro celou Českou republiku,“ hodnotí tajemnice ČKR Marie Fojtíková.

Evropská univerzitní asociace (EUA) je největší evropskou univerzitní asociací a patří mezi nejvýznamnější organizace ovlivňující vysokoškolskou a vědeckou politiku Evropské unie. EUA v současnosti tvoří přes 800 univerzit z 48 států Evropy, na členských univerzitách dohromady studuje přes 17 milionů studentů.

 

Členové expertní skupiny:

  • Pieter Duisenberg, President, Association of Universities in the Netherlands (VSNU) – group chair
  • Martin Bareš, Rector, Masaryk University, Czech Republic
  • Kerry Brown, Professor and China specialist, King’s College, United Kingdom
  • María del Mar Delgado-Serrano, Vice-rector for internationalisation, University of Cordoba, Spain
  • Gerhard Duda, Head of Department, Research in Europe and Germany and Director of the Brussels office, German Rectors’ Conference (HRK)
  • Ole Petter Ottersen, President, Karolinska Institute, Sweden
  • Giorgi Sharvashidze, Rector, Tbilisi State University, Georgia
  • Olfa Zéribi Ben Slimane, Director, Agence Universitaire de la Francophonie, France

 

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info