27. 1. 2022

Renata Veselská z MU je členkou etického poradního sboru Evropské komise

Do Evropské skupiny pro etiku ve vědě a nových technologií (EGE) byla jmenovaná prof. RNDr. Renata Veselská, Ph.D., M.Sc., která působí na Lékařské fakultě MU a Přírodovědecké fakultě MU. Stala se první zástupkyní ČR v této skupině, jež je poradním orgánem Evropské komise.

Renata Veselská. Foto: Helena Brunnerová

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen jmenovala nové členy poradní Evropské skupiny pro etiku ve vědě a nových technologiích (EGE) pro další pětileté období. Evropská komise to v tiskové zprávě oznámila 26. 1. 2022.

EGE je nezávislý multidisciplinární orgán založený v roce 1991, který poskytuje vrcholným evropským politikům expertní stanoviska ve všech oblastech, v nichž se v souvislosti s pokroky ve vědě a technice objevují nová etická dilemata. Kromě otázek vyvolaných pandemií koronaviru řešila EGE v minulém období například témata editace genomu nebo umělé inteligence.

Renata Veselská, která působí v Oddělení genetiky a molekulární biologie Přírodovědecké fakulty MU a v Ústavu lékařské etiky Lékařské fakulty MU, své jmenování členkou EGE nepovažuje pouze za svůj profesní úspěch, ale i za úspěch Masarykovy univerzity coby prestižní akademické instituce – zejména proto, že Česká republika v EGE dosud svého zástupce nikdy neměla a zastoupení zemí bývalého východního bloku v EGE bylo minoritní.

O aktivity EGE se Renata Veselská zajímá už téměř 25 let, podle ní jde o nejdůležitější a nejvlivnější etickou komisi v Evropě. „EGE není uskupení, do kterého by člověk kandidoval s nějakým volebním programem či s vizí, že zde chce něčeho konkrétního dosáhnout. Jde o službu v zájmu celku. Přicházím se svou profesní expertízou, která zahrnuje jak bioetiku, tak molekulární biologii, a se všemi svými pracovními i osobními zkušenostmi,“ uvádí ke svému působení ve skupině Renata Veselská.

Do této prestižní pozice se mimo jiné promítají ambice Masarykovy univerzity zvýraznit své jméno a plány v globálním měřítku, například také v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Radě Evropské unie.

Více informací naleznete v článku Magazínu M.

Odkaz na tiskovou zprávu Evropské komise: https://ec.europa.eu/info/news/european-commission-appoints-new-members-european-group-ethics-science-and-new-technologies-2022-jan-26_cs

Stáhnout fotky .zip 12 700 kB