12. 4. 2017

Telčský zámek bude patřit kvalitě vysokých škol

Konference o hodnocení kvality vysokých škol, která se tradičně koná v Univerzitním centru Telč, se poprvé přesune i na zámek. Důvodem je mimořádný zájem o účast, kterou vyvolala zejména reakce na povinnosti vyplývající z novely zákona o vysokých školách platné od začátku akademického roku. O dopadech novely nejen na hodnocení kvality, ale i na celý akreditační proces bude v Telči ve dnech 4.-5 května debatovat na 160 odborníků z vysokých škol i ministerstva školství.

O konkrétních dopadech novely na budoucí podobu studijních programů bude účastníky informovat předseda nově zřízeného Národního akreditačního úřadu Stanislav Labík. „První měsíce věnovalo vedení nového úřadu především nastavování základních pravidel a postupů pro akreditace, a mnozí účastníci konference tak v Telči dostanou vůbec první příležitost o nich důkladněji diskutovat s kolegy z ostatních vysokých škol,“ vysvětlil Petr Černikovský, ředitel Odboru pro kvalitu Masarykovy univerzity, která konferenci již poosmé organizačně připravuje.

Nový systém akreditací a s ním související úkoly v oblasti hodnocení studijních programů budou moci účastníci konference konfrontovat i se zkušenostmi ze zahraničí. Pozvání na konferenci přijali odborníci z Irska a Německa. Chybět nebude ani pohled zástupců studentské komory Rady vysokých škol. Podrobný program je zde: http://www.hkvs.muni.cz/

Národní akreditační úřad, který nahradil dřívější Akreditační komisi, je jednou z novinek vysokoškolského zákona. Vysoké školy nyní mohou nejen akreditovat jednotlivé studijní programy, ale také získat takzvanou institucionální akreditaci, o kterou bude usilovat například Masarykova univerzita. Její vedení si od tohoto kroku slibuje možnost nastavit vyšší úroveň standardů, než bude běžné na národní úrovni.