25. 10. 2017

Univerzita a NAKIT zahájily spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti

Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) a Masarykova univerzita (MU) se rozhodly spojit síly při řešení otázek kybernetické bezpečnosti. Uzavřely smlouvu o spolupráci při řešení problémů spojených s provozem služeb ICT a kybernetickou bezpečností na expertní úrovni. Spolupráce se bude týkat také vzdělávání odborníků pro tento obor a výměny dat, informací a právních analýz. Memorandum o spolupráci dnes podepsala prorektorka MU pro rozvoj Markéta Pitrová a ředitel státního podniku NAKIT Alan Ilczyszyn. 

Podepsané memorandum s Masarykovou univerzitou nám mimo jiné umožní sdílet poznatky na expertní úrovni a také pomoci se vzděláváním IT odborníků, kteří v tuto chvíli na pracovním trhu chybí, řekl ředitel NAKIT Alan Ilczyszyn. NAKIT je státní podnik, který zajišťuje rozvoj, realizaci a bezpečný provoz technologií veřejné správy, eGovernmentu a komunikační a informační infrastruktury pro ministerstvo vnitra a jeho podřízené složky. 

Uzavřená smlouva o spolupráci mezi MU a NAKIT umožní vedle výuky a vzdělávání i přípravu a následnou realizaci společných projektů zaměřených na výzkum a vývoj v dané oblasti. Zástupci NAKIT se budou podílet na zadání bakalářských, magisterských či dizertačních pracíStudenti se tak budou moci zapojit do řešení konkrétních problémů a získat praxi díky stážím již v době studia. Budoucím absolventům otevře spolupráce cestu k uplatnění na trhu práce. 

„Pro naše pracoviště bude uzavřená spolupráce přínosem zejména v oblasti reálné mezisektorové spolupráce, která umožní sdílet podněty a poznatky v oblasti kybernetické bezpečnosti,“ řekl Roman Čermák, ředitel výzkumného centra C4e (České centrum pro kybernetickou bezpečnost a kriminalituna Masarykově univerzitě. 

S ochranou počítačových sítí a dat mají experti z MU dlouhodobé zkušenosti. Tým expertů s označením CSIRT-MU, který má na starosti bezpečnost počítačové sítě přímo na univerzitě, obdržel letos na jaře nejvyšší možnou certifikaci organizace Trusted Introducer, což skupinu z Ústavu výpočetní techniky MU řadí mezi 20 nejlepších týmů Evropy. Již několik let úspěšně spolupracuje také s Národním bezpečnostním úřadem, pro který v prostorách Kybernetického polygonu MU pořádá mezinárodní cvičení. 

Stáhnout fotky .zip 21 645 kB
Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info