10. 5. 2018

Univerzita ocení objev chyby v čipech i kampaň proti dezinformacím

Ceny za mimořádné úspěchy v oblasti vědy a výzkumu či v umění předá rektor Masarykovy univerzity (MU) Mikuláš Bek 16. května u příležitosti akademického svátku Dies academicus. Medaili obdrží například tým informatiků, kteří loni objevili zásadní chybu v bezpečnostních čipech, nebo studenti a pedagogové, kteří pracují na projektu Zvol si info bojující proti šíření dezinformací. Celkem bude na tradičním ceremoniálu oceněno 30 vědců, pedagogů a studentů.

Dohromady čtrnáct pedagogů a studentů, kteří se podílejí na projektu Zvol si info, získá cenu rektora za aktivní rozvoj občanské společnosti. Projekt vznikl na Katedře politologie Fakulty sociální studií MU na podzim 2016, kdy v průběhu jednoho z kurzů navrhli studenti kampaň, jejímž cílem je bojovat s dezinformacemi, které se, zejména v prostředí sociálních sítí, začaly lavinově šířit. Tým pod vedením Miloše Gregora a Petry Vejvodové vytvořil facebookový profil a informační web s jednoduchým návodem pro orientaci ve světě médií. Dodnes objíždí střední školy s přednáškami a v lednu pokřtili knihu s názvem „Nejlepší kniha o fake news!!!“.

Cenu za významný tvůrčí počin si odnese pět členů týmu z Centra výzkumu v kryptografii a bezpečnosti Fakulty informatiky MU, kteří upozornili na zásadní zranitelnost čipů společnosti Infineon Technologies. Vědci zjistili, že u čipů používaných u zvlášť citlivých zařízení a dokumentů či v dokladech v mnoha zemích šlo vysledovat proces, jakým se u nich generují kryptografické klíče. Na tuto chybu nejdřív upozornili výrobce a s odstupem o něm informovali také veřejnost. Díky objevu firma opravila hardwarovou chybu a například pro Estonsko či Slovensko to znamenalo změnu v používání šifrovacích klíčů u dokladů s těmito čipy.

Za mimořádné výzkumné výsledky vědců do 35 let obdrží ocenění Terezie Mandáková, která se zabývá rostlinami. Studuje struktury a evoluci rostlinných genomů z čeledi brukvovitých, mezi něž patří například brokolice, řepka nebo wasabi, Druhým oceněným bude archeolog Jan Kolář, který se zaměřuje na regionální a teritoriální aspekty společnosti na přelomu eneolitu a doby bronzové a historickou ekologii.

Za dlouhodobě vynikající výsledky ve výzkumu rektor Bek ocení Miroslava Mareše, který se věnuje studiu terorismu a extremismu a uplatňuje se i jako soudní znalec v oboru kriminalistika nebo jako poradce pro OBSE, a Lumíra Krejčího, který zkoumá procesy podílející se na opravách poškozené genetické informace v buňkách, organizuje prestižní přednáškový cyklus Mendel Lectures a vede vědecké výukové centrum pro veřejnost Bioskop.