4. 5. 2017

Univerzita ocení úspěšné vědce a nadějné studenty

Ceny za mimořádné úspěchy v oblasti vědy a výzkumu, na poli sportu či umění předá rektor Masarykovy univerzity (MU) Mikuláš Bek 10. května u příležitosti akademického svátku Dies academicus. Medaili obdrží například přední odborník na soudnictví, horolezec i sochař. Celkem bude na tradičním ceremoniálu oceněno 19 vědců, pedagogů a studentů. Už podruhé udělí rektor cenu také za rozvoj občanské společnosti.

Cenu za významný tvůrčí počin obdrží David Kosař z Právnické fakulty MU. Jeho vědecká práce zkoumající vliv zavedení nejvyšší rady soudnictví na posílení soudcovské nezávislosti v soudní samosprávě České a Slovenské republiky vyvolala mimořádnou pozornost v rámci evropské právnické komunity. Upozorňuje mimo jiné na možné negativní efekty tohoto opatření.

Jedním z oceněných bude i horolezec Adam Ondra, který převezme cenu za významný sportovní výkon. Absolvent Ekonomicko-správní fakulty MU se dlouhodobě řadí mezi nejlepší světové lezce na obtížnost. Mezinárodního věhlasu dosáhl minulý rok, když za osm dní zdolal nejnáročnější přírodní stěnu světa Down Wall v Yosemitském národním parku, a překonal tak rekord z roku 2015.

Mezi oceněné patří také sochař Jiří Sobotka z Pedagogické fakulty MU, jenž získá cenu za významný umělecký počin. Jeho dílo věnované básníkovi Janu Skácelovi bylo odhaleno v roce 2016 na úbočí brněnského hradu Špilberk. Pro sochu hlavy v nadživotní velikosti autor vybral netradiční materiál. Kovové trubky, ze kterých je dílo vyhotoveno, kopírují rysy tváře a vytváří zajímavý 3D efekt.

Cenu za mimořádný výsledek v mezinárodní grantové soutěži dostane neuroložka Irena Rektorová. Díky podpoře z evropského programu Horizon 2020 bude její tým zkoumat neurokognitivní procesy související se čtením, psaním, řečí a zpracováním zrakových signálů především u pacientů trpících neurodegenerativními onemocněními mozku. Výstupy umožní dřívější diagnostiku i lepší terapii.

Cenu za rozvoj občanské společnosti si pak odnese Jiří Němec z Fakulty sociálních studií MU. Student je spoluzakladatelem projektu Albánská výzva, jejímž hlavním cílem je zastavit vylidňování horské vesnice v Albánských Alpách. Svou pomoc dobrovolníci zaměřují zejména na vybudování turistické infrastruktury, přičemž jejich největším úspěchem je výstavba dvou mostů, které usnadňují zásobování vesnice.