15. 5. 2019

Univerzity budou řešit, jak kultivovat své vztahy s okolním světem

Jak rozvíjet vztahy mezi vysokými školami a jejich okolím, ať už jsou to absolventi, zaměstnavatelé, státní orgány nebo třeba média? Takové je téma 20. ročníku konference Hodnocení kvality vysokých škol, kterou 16. a 17. května v Brně pořádá Masarykova univerzita.

„Myšlenka, že by akademické prostředí mělo společnosti srozumitelně skládat účty ze své činnosti, stojí v základech všech mechanismů hodnocení kvality vysokých škol. Tento požadavek je zvlášť aktuální v těch zemích, kde státní orgány v posledních desetiletích významně omezily svůj přímý vliv na veřejné vysoké školy a přenesly na ně větší díl odpovědnosti," komentoval zvolené téma Petr Černikovský, ředitel pro kvalitu na Masarykově univerzitě.

Konference nabídne prostor pro zhodnocení trendů vysokoškolského vzdělávání pohledem zahraničních odborníků. Promluví například kvestor a ředitel Centra pro vysokoškolskou politiku na Oxfordské univerzitě David Palfreyman, která je respektovaným autorem řady knih o vysokém školství. Svou přednášku bude mít také místopředsedkyně Evropské asociace pro zajišťování kvality vysokých škol Eva Ferreira. Zástupci českého ministerstva školství zase poprvé širšímu publiku představí nové ceny určené pro vynikající vysokoškolské učitele.

Jedním z témat konference bude i zkušenost škol se získáváním průběžné zpětné vazby od zahraničních kolegů. Panelová diskuze zhodnotí dosavadní zkušenosti českých univerzit, které využívají stálé mezinárodní poradní orgány. Jednou z takových je i Masarykovy univerzita, která má od roku 2016 mezinárodní vědeckou radu, jež vydává řadu doporučení, kterými se škola následně řídí.

Vztahem vysokých škol a médií a jejich schopností formovat obraz o českém vysokém školství v očích veřejnosti se budou v panelové diskusi zabývat vědci i novináři. Věnovat se budou tématu popularizace a jejích hranic a také působení vysokých škol ve veřejném prostoru mimo samotnou vzdělávací a výzkumnou činnost i roli škol jako center vzdělanosti, která aktivně vstupují do celospolečenských debat.

Druhý den konference se zaměří na možnosti kultivace vztahů vysokých škol se zaměstnavateli a na podoby dialogu s vnějšími regulačními orgány, mezi něž patří například ministerstva školství, práce či zdravotnictví.

Více na https://www.hkvs.muni.cz.

Konference Hodnocení kvality vysokých škol už dvacátým rokem rozvíjí aktuální témata související se zajišťováním a zlepšováním kvality českého vysokého školství. Předchozí tři ročníky věnovaly pozornost zejména novinkám přímo souvisejícím s velkou novelou zákona o vysokých školách, především různým aspektům budování vnitřních systémů zajišťování kvality. Jubilejní 20. ročník nabízí pohled na české vysoké školy z širších společenských perspektiv.