12. 6. 2017

Vědci z MU budou spolupracovat s firmou Artios na vývoji nových léků na rakovinu

Masarykova univerzita (MU) a britská společnost Artios Pharma Ltd., která se zabývá vývojem nových způsobů léčby rakoviny, podepsaly smlouvu o výzkumné spolupráci související s vývojem nových léků na nádorová onemocnění. Spolupráce v případě úspěchu povede k udělení licence k patentu na chemické sloučeniny, které působí na DNA nukleázy, což jsou enzymy, které se podílejí na opravě poškozené DNA. Zablokování tohoto procesu v rakovinných buňkách vede k jejich zničení.

Nukleázy, které hrají zásadní roli při opravě poškozených řetězců DNA (angl. DNA Dagamge Response - DDR), existují ve všech typech buněk. Spolupráce vědců z MU se společností Artios se zaměřuje na inhibici těchto nukleáz, které se nacházejí v místě poškozené buněčné DNA a v procesu její opravy jsou klíčové. Odborníci se domnívají, že látky blokující činnost nukleáz mohou mít široký potenciál při léčbě celé řady nádorů. Účinek by mohl být slibný zejména u nádorů, které obsahují genetické vady v procesech opravy DNA a jsou závislé na aktivitách těchto nukleáz. Zajímavé může být i použití inhibitorů nukleáz v kombinaci s dalšími typy protinádorové léčby od standardního ozařování až po imunoterapii.

Výzkumný program na MU vedou Lumír Krejčí a Kamil Paruch. Oba mají zkušenosti s výzkumem mechanismů opravy DNA, zvláště roli nukleáz při opravě dvouvláknových zlomů DNA, praktickou zkušenost v medicinální chemii a vývoji inhibitorů nukleáz jako terapeutických cílů.

„Jsme nadšeni, že můžeme oznámit tuto strategickou výzkumnou spolupráci s Masarykovou univerzitou a že tak můžeme výzkum Lumíra Krejčího a Kamila Parucha v oblasti nukleáz posunout k možnému vývoji nové léčby rakoviny. Společnosti Artios se daří budovat velké portfolio vysoce inovativních programů DDR a tato spolupráce nám pomůže nadále se držet na špičce v oboru,“ říká Niall Martin, generální ředitel společnosti Artios Pharma.

Dojednávání podmínek spolupráce a budoucí licence probíhalo ve spolupráci s Centrem pro transfer technologií MU, které má za cíl propojovat univerzitu s aplikačními partnery. Společnost Artios bude financovat výzkumnou skupinu z Masarykovy univerzity a spolupracovat s ní tak, aby společně dovedli výzkumný program nukleáz co nejdál, do fází klinického testování. Smlouva, podepsaná aktuálně na dva roky s možností prodloužení o další dva, umožňuje společnosti Artios získat licenci na jednu nebo více skupin látek, které blokují činnost nukleáz.

„Jsme potěšeni, že si Artios vybral náš program výzkumu nukleáz jako jednu z oblastí svého zájmu. Artios má velmi zkušený tým, kterému se daří posouvat výzkumu DDR léčiv až do klinické fáze. Jejich odbornost a zaměření při vývoji nových inhibitorů nukleáz budou neocenitelné. Věříme, že nukleázy mají potenciál poskytnout novou vlnu inovativních způsobů léčby rakoviny založených na DDR,“ uvedl Lumír Krejčí.

 

O společnosti Artios Pharma Ltd.

Společnost Artios je přední společností zaměřující se na vývoj léčiv proti rakovině související s poškozením DNA (resp. DDR). Společnost byla založena v květnu roku 2016 a je vedena výzkumným týmem s osvědčenou odborností v oblasti vývoje DDR léčiv. Společnost Artios buduje základ nové generace programů DDR, a to i díky partnerství s Cancer Research Technology (CRT), vývojovým a komercializačním oddělením Cancer Research UK (CRUK) a předními světovými výzkumníky v oblasti náprav poškozené DNA. Mezi investory společnosti patří SV Health Investors, Merck Ventures, Touchstone Innovations, Arix Bioscience plc, CRT Pioneer Fund (spravované společností Sixth Element Capital) a společnost AbbVie Ventures. Artios sídlí v Babraham Research Campus v Cambridge ve Velké Británii.

Pro více informací o společnosti Artios Pharma Ltd. kontaktujte prosím: Artios Pharma Ltd. Dr. Niall Martin, generální ředitel Dr Nick Staples, hlavní obchodní ředitel Tel .: +44 (0) 12 2380 4180 Consilium Strategic Communications Mary-Jane Elliottová, Lindsey Nevilleová, Melissa Gardinerová Tel .: +44 (0) 20 3709 5700 Email: Artios@consilium-comms.com

O DNA Damage Response (DDR)

Poškození DNA se objevuje v buňkách lidského těla neustále a vede ke vzniku mutací, nedojde-li k opravě DNA, vede pak k zániku buňky. Ty mají proto k dispozici síť opravných mechanismů, jež slouží k nápravě poškození v DNA. Tento proces je známý jako DNA Damage Response (DDR). V rakovinných buňkách dochází ke ztrátě některých opravných mechanismů, buňky pak spoléhají na alternativním způsobu opravy DNA, který je nezbytný pro jejich přežití. Tím, že vědci potlačí DDR proces v rakovinných buňkách, mohou selektivně tyto buňky zabíjet a zároveň ušetřit zdravé buňky, které jsou nadále schopny svou DNA opravovat. Inhibitory DDR proto mají potenciál působit jako samostatné látky, které selektivně zabíjejí nádorové buňky u karcinomů s určitými opravnými vadami. Mohou však být použity i jako látky, které zesilují účinek látek poškozujících DNA a zvyšují účinek radioterapie; potenciálně mohou být také využívány v kombinaci s novými terapiemi včetně imuno-onkologických způsobů léčby.

O nukleázách

DNA nukleázy jsou skupinou enzymů, které štěpí vlákna DNA. Tyto látky jsou obecně přítomné v buňkách a hrají důležitou roli v opravě DNA tím, že rozpoznávají místa poškození a odštěpují je od okolní DNA. Nukleázy se účastní různých procesů opravy DNA, které zahrnují replikaci DNA, opravu bází, nukleotidů a dvouvláknových zlomů.

Stáhnout článek .pdf 366 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info