15. 10. 2021

Vzdělávání seniorů je skvělá aktivita – Univerzita v Telči slaví 15 let

Univerzita třetího věku v Telči slaví 15 let od zahájení výuky. Přesně 27. října 2006 se posluchači sešli v prvních kurzech. Svou historii si připomene výstavou 15 let U3V v Telč. Tou nejdůležitější zprávou ale je, že po roční pauze, způsobené epidemickou situací, se vlastní kurz U3V do Telče letos vrací i v prezenční formě.

Na Masarykově univerzitě vznikla Univerzita třetího věku ve své institucionalizované podobě již v roce 1990. Odstartovala tehdy přednáškou rektora prof. Milana Jelínka nazvanou „T. G. Masaryk“.

Bez popisku

„V Telči byla myšlenka na provoz kurzů pro seniory spojena hned se samým začátkem vzniku Univerzitního centra. První kurzy se nakonec konaly od roku 2006 a byly přivítány velkým zájmem z řad veřejnosti, kterému se těší dodnes,“ říká ředitel Univerzitního centra Jaroslav Makovec, „Naše kurzy U3V jsou jednoroční a navštěvuje je necelých 90 posluchačů, což je kapacita největší učebny. Každoročně musíme řadu zájemců i odmítat, což nás netěší, ale ten zájem samozřejmě ano,“ dodává s úsměvem.

Letošní oslavy jsou, i vzhledem k nejisté epidemické situaci, skromné. V Telči si historii U3V připomenou v rámci vernisáže výstavy 15 let U3V v Telči. Ta se uskuteční 15. října od 13 hodin v prostorách knihovny Univerzitního centra, společně se slavnostním zahájením dalšího ročního kurzu. Zahájí ho prorektor Masarykovy univerzity Jiří Hanuš a starosta Telče Vladimír Brtník.
Samotný roční prezenční kurz U3V v Telči má název Středověké etudy III a Masarykova univerzita ho pořádá ve spolupráci s telčskou pobočkou Národního památkového ústavu. Nepřímo navazuje na předchozí programy (Etudy ze středověkého a raně novověkého života, Středověké etudy II aneb Středověké jednohubky), které se uskutečnily před pandemií Covid-19.
„Zahájení kurzu a první přednáška proběhnou rovněž v pátek 15. 10. 2021 od 14 hodin v posluchárně P2 našeho Univerzitního centra a všechny informace ke kurzu i seznam plánovaných přednášek najdete na oficiálních stránkách Univerzity třetího věku v Telči,“ upřesňuje ředitel Makovec.

„Při této příležitosti bych rád ještě poděkoval bývalému řediteli UCT Josefu Plucarovi a bývalé vedoucí Oddělení celoživotního vzdělávání MU v Brně Barboře Haškové za hladký rozběh U3V v Telči. A stejně velký dík patří současné vedoucí Oddělení celoživotního vzdělávání MU v Brně paní magistře Kalné a paní knihovnici z naší univerzitní knihovny v Telči Iloně Martinů, bez kterých by pokračování této úžasné aktivity v Telči nebylo možné. Především ale děkuji našim skvělým posluchačům! Právě díky nim, jejich zájmu a úžasné energii, kterou do všech našich aktivit dávají, patří už 15 let naše Univerzita třetího věku k respektovaným a ceněným programům naší univerzity, a nejen v Telči,“ uzavírá ředitel Makovec.