4. 3. 2021

Vzpomínky na Masaryka zahajují ediční řadu Dílo Karla Engliše

Ediční řada Dílo Karla Engliše, která přináší nevydané spisy významného národohospodáře a státníka, se stává skutečností. V rámci Masarykových dnů, jež letos podruhé pořádá Masarykova univerzita, se dnes veřejnosti představuje první publikace této řady a zároveň první svazek Englišových pamětí.

Vzpomínky na T. G. Masaryka

Vzpomínky na T. G. Masaryka vycházejí v tištěné podobě, jako audiokniha i jako e-kniha. Jako e-kniha a audiokniha jsou od nynějška volně ke stažení na portálu Munispace.

Englišovo vyprávění nás provází obdobím od roku 1900, kdy se autor s Masarykem setkal poprvé, do roku 1937, ve kterém Masaryk zemřel. S prvním prezidentem Československa prožil Engliš vrcholnou etapu svého života jako vědec i národohospodář. Stal se prvním rektorem brněnské univerzity, šestkrát byl jmenován ministrem financí a v roce 1934 guvernérem Národní banky Československé.

„Vztah těchto osobností byl mimořádný, plný vzájemné úcty. Nechyběl v něm ani humor a upřímný zájem o druhého. Z jednotlivých epizod a příběhů se čtenář rovněž dozví mnohé o době, jejím kulturním ovzduší a politickém zákulisí,“ říká Alena Mizerová, ředitelka Nakladatelství Munipress Masarykovy univerzity.

Dílo Karla Engliše

Tímto počinem však plány nakladatelství teprve začínají. Velkolepě pojatá ediční řada v sérii Pocta osobnostem zahrnuje odborné i osobně laděné texty, jež čekaly řadu desetiletí v soukromých i veřejných archivech, a také množství unikátních doprovodných materiálů. 

V rámci získávání a zpracovávání těchto podkladů Nakladatelství Munipress úzce spolupracuje se všemi zakládajícími členy Spolku přátel Karla Engliše. „Spolek sdružuje zástupce rodiny, akademické obce i lokální patrioty. Každý z nás má ke Karlu Englišovi odlišnou vazbu a každý může přispět jiným způsobem; všechny nás ale těší, že můžeme Nakladatelství Munipress účinně pomáhat v jeho záslužné a náročné práci,“ říká předseda spolku Vít Pokorný.

Nakladatelství a spolek nyní společně připravují vzpomínkovou knihu s pracovním názvem Tož poslouchejte, jak jsme budovali republiku. Jejím vydáním v červnu letošního roku chtějí připomenout 60. výročí úmrtí Karla Engliše.

Velká logika

Dále se čtenáři mohou těšit mj. na Velkou logiku, stěžejní dílo v Englišově tvorbě i v kontextu ekonomie 20. století. K objevení kompletního rukopisu přispěl historik Martin Hlaváč. Odborníci z Archivu Masarykovy univerzity jej uspořádali a zdigitalizovali. Ukázky lze prolistovat na portálu Munispace.

 

O Spolku přátel Karla Engliše

Spolek přátel prof. JUDr. Karla Engliše, z. s. (zkráceně též Spolek přátel Karla Engliše) je nezisková organizace sdružující rodinu Karla Engliše, odbornou veřejnost a nadšence. Klade si za cíl rozvíjet vědecký a duchovní odkaz Karla Engliše, seznamovat veřejnost s touto osobností a podporovat digitalizaci jeho pozůstalosti i vydávání jeho děl. Na jednotlivých projektech, které pomáhají tyto cíle naplnit, spolupracuje spolek s odbornými institucemi spjatými s postavou Karla Engliše či působícími v jeho rodném kraji. Další informace naleznete na webových stránkách spolku.

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info